Kapicka

Podmět a jeho slovní druh

Znáte nějaký?A jak se to dělí?

Nejlepší odpověď
annas

Podmět

1. – nevyjádřený – poznáme z tvaru slovesa. Myslím to dobře.(Já)

  • všeobecný, ale osobní – blíže neurčený, (např. všichní lidé). Hlásili to v rozhlase.
  • neurčitý – neznámý neživotný původce – Na půdě to zapraskalo.

2. – holý – chlapec šel…

  • rozvitý – malý chlapec …
  • několikanásobný – chlapec a holčička šli ..

Podmětem může být kterýkoliv slovní druh, i když nejčastěji jím bývá podstatné jméno a zájmeno.

Další odpovědi
quentos

podmětem je ve většině případů podstatné jméno v prvním pádě. Můžou jím však být i jiné slovní druhy:

  • např.: Podvádět se nevyplácí. – zde je podmětem sloveso v infinitivu.
  • Ozvalo se prásk. – zde je podmětem citoslovce.

Doplňuji:
… a častá jsou i zájmena v prvním pádě, pravda, na ta jsem zapomněl :{/> Annas, díky.

annas

Quentosi, děkuji. Někdy se stane, že si člověk hned všechno neuvědomí, i když to zná.