Frogman

Podle jakých kritérií se pojmenovávají obce?

Mám na mysli, kolik například musí být v obci obyvatel nebo jaká musí být rozloha obce, aby se jí mohlo říkat město, městys, vesnice, …
Teta Wiki píše, že třeba velkoměsto je od 100 000 obyvatel a město od 3 000 obyvatel. Jak je to u ostatních obcí?
Je to jen podle počtu obyvatel nebo i podle rozlohy? V jakých rozmezích se dají tak nazývat jednotlivé obce?

Nejlepší odpověď
Drap

U nových obcí jeto je počet obyvatel, u některých obcí je to dáno historickými právy. V jistém historickém období, mohla být městysem obec, která splňovala jistá kritéria. Jedním z nich bylo třeba, že hlavní cesta v obci musí být alespoň po jedné straně zpevněná kamenem. Ty obce, které získaly právo užívat název město nebo městys v minulosti ho mohou užívat navždy. Nelze tedy toto odvozovat od počtu obyvatel. Jsou města s několika málo lidmi a jsou obce, které je svým počtem mnohokrát přesahují a přesto právo užívat název město nemají.