quentos

Podle čeho skloňovat podst.jm. „yankee“?

Všechny pády by nasvědčovaly vzoru „muž“, až na ten sedmý, který je prý (praví slovník) „yankeemi“ – což je koncovka u mužských podst. jmen vůbec se nevyskytující. Tak jak to tedy je?
Doplňuji:
Terry: to mě z nouze už taky napadlo, jenže pak by zase neseděl – podle slovníku rovněž legální – tvar „yankeeů“ ;{)>

Nejlepší odpověď
annas

Tato slova (předvším francouzského původu) se mohou skloňovat podle vzoru pán. Předchází-li měkká souhláska před koncovkou, pak platí vzor muž. Ale já bych dala přednost skloňování zájmennému. Yanke-ho (řidčeji Yanke-a).

Nahlédla jsem do jazykové příručky a zjistila, že u jmen zakončených v písmu na -ée či -ee se koncové němé -e před pádovými koncovkami vypouští: Grée, Klee – 2. p. Grého (řidč. Gréa), Kleho (řidč. Klea).

Ale v Pravidlech je při skloňování uvedený jediný tvar – yankee (yankeeho).

Takže …

Další odpovědi
Terryle

Nemůže to bejt podle vzorů pro přídavný jména? yankee – mladý, yankeemi – mladými… ale je to divný, taky bych „yankeemi“ nepoužila.

PS: v tom případě to je anarchisticky se chovající sprsk a paskvil, kterej si přímo říká o to, aby byl przněn a mršen, já bych navrhovala ignorovat „yankeemi“, ale používala bych logickej tvar „yankeei“ :oD

FOG

Jako „american“,tedy „pan“.

quentos

FOG: „pán“ na to nefunguje vůbec, „*yankeea“ totiž podle PČP není platný tvar. Ten „muž“ by souhlasil víc, ale je tam právě ten zádrhel,o němž jsem mluvil v doplnění