Avatar uživatele
quentos

Podle čeho skloňovat podst.jm. „yankee“?

Všechny pády by nasvědčovaly vzoru „muž“, až na ten sedmý, který je prý (praví slovník) „yankeemi“ – což je koncovka u mužských podst. jmen vůbec se nevyskytující. Tak jak to tedy je?
Doplňuji:
Terry: to mě z nouze už taky napadlo, jenže pak by zase neseděl – podle slovníku rovněž legální – tvar „yankeeů“ ;{)>

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, Kerberus před 4728 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Tato slova (předvším francouzského původu) se mohou skloňovat podle vzoru pán. Předchází-li měkká souhláska před koncovkou, pak platí vzor muž. Ale já bych dala přednost skloňování zájmennému. Yanke-ho (řidčeji Yanke-a).

Nahlédla jsem do jazykové příručky a zjistila, že u jmen zakončených v písmu na -ée či -ee se koncové němé -e před pádovými koncovkami vypouští: Grée, Klee – 2. p. Grého (řidč. Gréa), Kleho (řidč. Klea).

Ale v Pravidlech je při skloňování uvedený jediný tvar – yankee (yankeeho).

Takže …

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Terryle

Nemůže to bejt podle vzorů pro přídavný jména? yankee – mladý, yankeemi – mladými… ale je to divný, taky bych „yankeemi“ nepoužila.

PS: v tom případě to je anarchisticky se chovající sprsk a paskvil, kterej si přímo říká o to, aby byl przněn a mršen, já bych navrhovala ignorovat „yankeemi“, ale používala bych logickej tvar „yankeei“ :oD

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
FOG

Jako „american“,tedy „pan“.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
quentos

FOG: „pán“ na to nefunguje vůbec, „*yankeea“ totiž podle PČP není platný tvar. Ten „muž“ by souhlasil víc, ale je tam právě ten zádrhel,o němž jsem mluvil v doplnění

před 4728 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek