Zlatý

Podle čeho skloňovat podst.jm. "yankee"?

Všechny pády by nasvědčovaly vzoru "muž", až na ten sedmý, který je prý (praví slovník) "yankeemi" - což je koncovka u mužských podst. jmen vůbec se nevyskytující. Tak jak to tedy je?
Doplňuji:
Terry: to mě z nouze už taky napadlo, jenže pak by zase neseděl - podle slovníku rovněž legální - tvar "yankeeů" ;{)>

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Tato slova (předvším francouzského původu) se mohou skloňovat podle vzoru pán. Předchází-li měkká souhláska před koncovkou, pak platí vzor muž. Ale já bych dala přednost skloňování zájmennému. Yanke-ho (řidčeji Yanke-a).

Nahlédla jsem do jazykové příručky a zjistila, že u jmen zakončených v písmu na -ée či -ee se koncové němé -e před pádovými koncovkami vypouští: Grée, Klee – 2. p. Grého (řidč. Gréa), Kleho (řidč. Klea).

Ale v Pravidlech je při skloňování uvedený jediný tvar - yankee (yankeeho).

Takže ....

Další odpovědi:

Zlatý

Nemůže to bejt podle vzorů pro přídavný jména? yankee - mladý, yankeemi - mladými... ale je to divný, taky bych "yankeemi" nepoužila.

PS: v tom případě to je anarchisticky se chovající sprsk a paskvil, kterej si přímo říká o to, aby byl przněn a mršen, já bych navrhovala ignorovat "yankeemi", ale používala bych logickej tvar "yankeei" :oD

Bronzový

Jako "american",tedy "pan".

Diskuze k otázce

Zlatý

quentos

FOG: "pán" na to nefunguje vůbec, "*yankeea" totiž podle PČP není platný tvar. Ten "muž" by souhlasil víc, ale je tam právě ten zádrhel,o němž jsem mluvil v doplnění

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2732
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 962
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 536
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 483

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.