tornadolou

Podle čeho si mohu odůvodnit pravopis spojení Kdo s koho? Napsala bych automaticky Z.

Doplňuji:
To ondra 07: Kdybych si to odůvodňovala podle pravidla z koho čeho tak bych potom napsala Z ale toto spojení je se S!

Nejlepší odpověď
annas

Občas je nutné si pravopisné jevy zapamatovat a naučit se používat PČP.
Ne vždy někdo správně poradí. Opravdu jde o pozůstatek staré češtiny – dnes knižní tvar, kdy je užita předložka „s“ ve 4. p.
Kdo s koho, nejsem s to.

Další odpovědi
ondra07

Prostě … z koho čeho :)
Nevím jak to vysvětlit :)

Aha. No tak tady jsem něco našel: Pravidla českého pravopisu uvádějí, že se jedná o knižní výraz ve 4. pádu.

Je zde uvedeno:

„Se 4.pádem se pojí předložka s; vyskytuje se pouze v knižních výrazech – být s to, kdo s koho.“

více zde: http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/kdo-s-koho
A promiňte za nedorozumění :)

Vojtěch

Jedná se o zastaralý knižní výraz.
„Se 4. pádem se pojí předložka s; vyskytuje se pouze v knižních výrazech být s to, kdo s koho.“

Zdroj: http://www.pra­vidla.cz/vice/pre­dlozky-a-predpony-s-z/?kapitola=4

ratava

Podle pravidel se nejedná o druhý pád, ale o čtvrtý…
Vyskytuje se hlavně v knižních výrazech, jako „být s to“

marťa382

Ano, určitě je to se S. Řekla bych, že je to výjimka. Našla jsem to tady:
(Přečti si 3. bod. – se 4. pádem)
_____________­_______________________
Vidím, že jsem našla totéž co ondra, snad to nevadí. :D

Zdroj: http://www.pra­vidla.cz/vice/pre­dlozky-a-predpony-s-z/?kapitola=4