FOG

Podle ceho prosim vzniklo uslovi – „To je pro me spanelska vesnice“?

Podle ceho prosim vzniklo uslovi – „To je pro me spanelska vesnice“.

Nejlepší odpověď
quentos

Španělská vesnice : úsloví znamenající něco cizího, neznámého.
Autorem rčení je Johann Wolfgang Goethe, který nahradil rčení „česká vesnice“, používané v té době v Německu ve stejném smyslu, tj. jako symbol něčeho neznámého, nepochopitelného a cizího, právě úslovím „španělská vesnice“. Goethe sám do Čech často jezdil, měl tu mnoho přátel, zdejší prostředí dobře znal a zřejmě mu německý pojem připadal neadekvátní. Podrobněji viz v publikaci: Kovářová, Stanislava. Proč se říká 2. Olomouc : ALDA, 1996, s. 103–104.

Podle Slovníku české frazeologie a idiomatiky zkřížil údajně Goethe typické německé přísloví s dobovou zlehčující narážkou na odpor vzbuzující španělské mravy a zvyky, které zaváděl Karel V, původem Španěl. Slovník uvádí významově obdobná rčení v některých jazycích, španělsky však ne.

ve Španělsku se zase říká „to je pro mě čínština“…

viz zdroj, upraveno

Zdroj: www.ptejtesek­nihovny.cz/ulo­ziste/aba001/2007-2009/spanelska-vesnice-uslovi/?searchter­m=španělská