Danah

Podle čeho poznám rozdíl mezi bezbarvými kapalinami- 1% kyselinou dusičnou, 2% hydoxidem draselným a destilovanou vodou?

Nejlepší odpověď
Kelt

Pomocí pH papírků, které v kyselině červenají v hydroxidu modrají a ve vodě zůstávají stejné. Papírky jsou dostupné v prodejnách drogerie a a je na nich barevná stupnice podle pH.

Další odpovědi
carpediem

Já bych taky použila péháč:-)

mosoj

Vezmi špetku jedlé sody na dvě lžičky. Na jednu kápni několik kapek z jedné kapaliny a na druhou z druhé kapaliny. Na lžičce kam přijde kyselina to bude šumět ( budou se uvolňovat plyny) a na lžičce kam přišel louh to nebude dělat nic.

Stačily by na to lakmusové papírky. Červené kyselé, modré zásadité.

Existuje chemie které se říká analytická chemie kvalitativní nebo kvantitativní.
Doplňuji:
Těch možností je samozřejmě více. Běžně se používá fenolftaleinový indikátor, který je bezbarvý v kyselém protředí a v zásaditém fialově červený.

jstastny

Podle jejich pH. Pokud máš lahvičky s těmito kapalinami a chceš si zjistit, co je ve které, tak si kup červené zelí, vyvař ho a vývar přidej do vzorků
Kyselina dusičná bude červená, hydroxid draselný bude zelený a voda bude fialová.