Lenule15

Podle čeho lidé ve středověku a raném novověku označovali dny???

Nejlepší odpověď
annas

Nevím přesně, jak otázku myslíte, Již od starověku existoval kalendář – juliánský, od konce 16. st. gregoriánský. V odkazu najdete i pojmenování dnů a další informace.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%98%C3­%ADmsk%C3%BD_ka­lend%C3%A1%C5%99

Pojmem římský kalendář se v tomto článku rozumí způsob počítání a označování dnů, jak vznikl v římské říši a jak se v Evropě udržel po celý středověk.

Římský kalendář je přibližně od Julia Caesara založen na slunečním kalendáři s 365,25 dny (tj. každý čtvrtý rok je přestupný a má 366 dní). Zavedení tohoto systému nebylo snadné, ale nakonec se ujalo jako tzv. juliánský kalendář.

V roce 1582 se namísto juliánského kalendáře začal používat kalendář gregoriánský.
Gregoriánský kalendář je v současnosti celosvětově používaný systém pro počítání času (kalendář). Řadí se mezi solární kalendáře. Byl zaveden v roce 1582 papežem Řehořem XIII., jednotlivé katolické země jej zaváděly postupně v následujících letech. V některých zemích byl přijat až ve 20. století. Gregoriánský kalendář je oproti juliánskému kalendáři, který nahradil, podstatně přesnější

Více se o něm dovíte v odkazu

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Gre­gori%C3%A1nsk%C3%BD_ka­lend%C3%A1%C5%99

Další odpovědi
arygnoc

podľa kalendára.