Zuzka2000

Podle čeho dostala železná opona svůj název?

Nejlepší odpověď
annas

O kterou železnou oponu vám jde?

Skutečná železná opona je vyrobená ze železa a je např. v divadlem odděluje jeviště od hlediště, aby se v případě požáru zabránilo je šíření do všech prostor.

Pokud myslíte železnou oponu mezi Východem a Západem, tedy jde rovněž o železnou oponu, něco, co označuje nepropustnou hranici mezi západním a východním blokem když šlo o rozděleníí světa za studené války.

Pokud se zajímáte o podrobnosti, projděte si článek
„Železná opona: hranice mezi dvěma světy“

http://21stole­ti.cz/2010/12/­22/zelezna-opona-hranice-mezi-dvema-svety/

Doplňuji:
Kdo jako první použil přenesený význam železná opona, záleží na situaci.

Česko-bavorský dějepis – Faktické informace – Universität Passau uvádí:

" Winston Churchill vztáhnul tento obraz absolutního rozdělení dvou prostor na poválečnou situaci mezi Východem a Západem. V telegramu americkému prezidentovi Harrymu Trumanovi z 12. května 1945 napsal" spustila se železná opona".
Na veřejnost se tato metafora dostala ale teprve o rok později. Britský ministerský předseda použil tento slavný výraz poprvé věřejně 5. března 1946 při projevu na Westminster College ve Fultonu v Missouri. Churchill vyzval ve svém proslovu americké politiky, aby se i nadále angažovali v Evropě a vytvářeli tak protiváhu Sovětskému svazu. "

http://www.ges­chichtsbauste­ine.uni-passau.de/cz/ma­terialy-pro-vyuku/zelezna-opona/fakticke-informace/pojem-zelezna-opona/

Železná opona – „Podle některých zdrojů byl daný pojem asociován k hranicím sovětské sféry vlivu a snaze o její izolaci již od roku 1920, podle jiných pojem použil jako první (v trochu jiném smyslu) Joseph Goebbels 23. února 1945 jako reakci na prohlášení Jaltské konference v časopise Das Reich (převzaly noviny Times). Po něm výraz používal hrabě Lutz Schwerin von Krosigk, belgická královna Elizabeta mluvila o železné oponě mezí ní a Němci.“

http://www.tou­lkystomem.cz/Ruz­ne/hranice_stat/de­tail.html?obl=vse­ob&vyb=zel_opo­na&id=info

Světoznámým a obecně používaným se stal tento pojem až jej vyslovil premiér Winston Churchill na svém slavném „fultonském“ projevu.

víc diskuse

Další odpovědi
anonym

Přečti si o tom více:

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/%C5%BDe­lezn%C3%A1_opo­na

anonym

Jako první použil tento termín jistý německý novinář už 18. února 1945,jméno neznám.