bolak

Podle čeho dostala jméno Uhříněves?

A jak vzniklo slovo „senkrovna“, ať neplýtvám místem.

Nejlepší odpověď
marci1

Uhříněves: „Historie Uhříněvsi sahá do 13. století. Nejstarší záznamy pocházejí z období kolem roku 1227, kdy se pod názvem Vgrinewez objevuje ve výčtu lokalit. Další zmínka je v listině z roku 1228, kdy je Uhříněves zapsána ve vlastnictví kláštera sv. Jiří na Pražském hradě. Tehdy se o ní píše jako o Ugrina ves. Svůj název dostala patrně po svém zakladateli, jakémsi Ugrim, který se zde usadil a založil osadu.“ 🙂
Zdroj WIKI

Senkrovna: Z němčiny, Senkgrube = kaliště, žumpa. 🙂

Další odpovědi
annas

Upřesním původ slova senkrovna, senkrubna = technicky kaliště, jinak žumpa, jímka.

Slovo se uvádí v češtině od r. 1921 – původ z něm. Sengrube – t/v – senken ponořit, klesat+ Grube = jáma.
Podle SNČ

Něco k Uhříněvsi.

Majitel vsi, městečka obce Ugri, byl podle jména maďarského /uherského/ původu.

Maďaři se do Čech dostali po rozpadu Velkomoravské říše.

Z původní Ugriho vsi se stala Uhříněves – hlásková změna g v h se objevila ve 13. století.

--
K odpovědi marci1 doplňují přesný odkaz na Wikipedii.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Uh%C5%99%C3%AD­n%C4%9Bves

anonym

to nevím, každopádně se jí snažím vyhnout. přejet jí autem ráno a pak odpoledne, je masakr

luky.1986

Ja se ji taky radsi rano a odpolko vyhybam.. Peklo!!:) Jo a nevim:))