Stingo

Podepsali byste manzelovi souhlas s pujckou 100tisic na jeho podnikani?

Odpovědi
Hlada

Na kloudnou odpověď je málo informací. Vy musíte vědět, jaký je manžel podnikatel, do jak vysokého rizika jde. Musíte vědět, jaká je likvidita věcí, které se pořídí na dluh pro případ, že záměr nevyjde a co máte pro tento případ v rezervě. Plánované příjmy podělte třemi, výdaje a čas znásobte třemi. Když i tak záměr bude ziskový, jděte do toho.

iceT

Nevím,vdaná nejsem a dnes je to s penězi,se zaměstnáním a potencionálním splácením úvěru dost špatné,do budoucnosti nikdo nevidí jak to bude s úspěšností podnikání,stá­vajícím vztahem atd.Snad rozumíš tomu,co jsem chtěla vyjádřit.

mosoj

100 000 ne. Raději bych mu je bezúročně půjčil sám.
Doplňuji:
To ale kvůli úrokům. Jinak tu tíhu dluhu jako manželka neseš stejně.

Melkor

Ne, nemá cenu jsi půjčovat, pak se něco pokazí a je konec a budou akorát dluhy… Prostě chodit do práce a šetřit dokud si těch 100 000 nenašetří.

NikkiHeat

já bych podepsal…tak či onak, stejně dluh nesete jako manželé oba akorát váhání vám zasadí problém do vztahu a koneckonců 100 tis. není taková velká částka

suaeda

Je to samozřejmě dost riskantní, ale zkuste si zodpovědět a vyřešit pár osobních otázek:
1/ Dosavadní manželské soužití?
2/ Riziko podnikatelského záměru?
3/ Návratnost dluhů v podnikání?
4/ Návratnost Vaší půjčky?
5/ Znáte dobře současné i budoucí spoluvlastnictví manželovo firmy nejen Vaše, ale i jiných osob, třeba i jakoby nezúčastněných – skrytých (kamarádi a jiné osoby)?
Pokud jsou odpovědi na předchozí otázky v souladu, tak bych peníze půjčil, ale za předpokladu ošetření půjčky dobře zpracovanou smlouvou (porada s právníkem).
Jsem asi hodně opatrný, ale dnes je potřeba jednat podle hesla „důvěřuj, ale prověřuj“.

rigormortis

A proč by jste to měla podepisovat?
Uvědomte si, že pokud banka nutí o podpis i vás, tak se stáváte přímo zodpovědnou za zaplacení půjčky, tudíž v případě vymáhání nezaplacené půjčky musíte zaplatit vy nebo vaším majetkem (v případě exekuce).
Navíc Hikkiheat nemá pravdu…pokud je prokozatelné, že v manželství dluh vznikl bez souhlasu druhého manžela, nebo pokud účetnictví bylo prokozatatelně oddělené od společného jmění, nezodpovídáte za dluh.