Avatar uživatele
dudu

Podělíte se prosím o zkušenosti?

K vánocům jsem dostal celkem jednoduché zařízení umožňující skenování diapozitivů i negativů a nyní postupně ke svojí velké spokojenosti zpracovávám rodiný archiv. Bohužel popis činností není v češtině, takže některé dovednosti skeneru objevuji pouze metodou pokus a omyl. V součanosti sice už fotím jen digitálně, ale někde vespod šuflíku mám uložen stále funkční a velmi kvalitní foťák na kinofilm. Dovednosti zmíněného skeneru mě přivedly na nápad, jaké výhody by třeba mělo, u fotek krajiny a přírody, použití klasické „analogové“ fotografie. Barevný negativ bych naskenoval a uložil kupř. do Picasa a měl tak možnost záběry buď jen prohlížet, nebo nechat vytisknout? Z technického hlediska by to určitě fungovalo, ale mám pochybnost jestli se nechystám „drbat pravou rukou za levým uchem“. Co vy na to přátelé?
Doplňuji:
Převrátit barvy umí i zmíněný Picaso, to Tome není problém.
Vojtěchu také si myslím, že díky správně navolené cloně a času s foťákem na stativu se určitě na filmu vykreslí daleko lepší hloubka a přirozené tóny barev. No nic, vyzkoušíme a uvidíme.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: dudu

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? iceT, hanulka11, tom004 před 4459 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
tom004

Dělám něco podobného.Skener mám s vestavěným monitorem,takže není závislý na počítači,typ zpaměti nevím,musel bych dolů do dílny.Ale nějak si neumím představit,jak by na něm šla udělat z barevného negativu udělat fotka.Ale neříkám,že to nejde.Třeba existuje nějaký program,který to zvládne.Rozhodně je to zajímavá myšlenka.
Doplňuji:
Doplním pro Vojtěch.Rozdíl mezi analogovou a digi fotografií je ještě pořád velký,ve prospěch analogu.Ale protože digi foto je mnohem levnější na pořízení i prezentaci,vyh­rává.

Upravil/a: tom004

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
mosoj

dudu : Gratuluji ke skeneru. Jen jestli má solidní rozlišení. On skener s dobrým rozlišením je dost drahý. Pro zobrazování na monitoru bude dostatečné ale pro tisk určitě ne. Já mám svoje staré fotky na filmu 6 × 6 a vhodný jednoúčelový skener jsem dosud nesehnal. Budu muset koupit drahý stolní skener který umí i filmy.

Takže k Tvé otázce. Fotka na film má stále schopnost zaznamenání většího dynamického rozsahu. V tomto se mu nedokáží vyrovnat ani
drahé digitální zrcadlovky.
Takže určitě by jsi toho využil při focení krajin s oblohou ( kde by opravdu byla obloha a ne jen bílý flek) nebo jiných scén s vysokým dynamickým rozsahem kde se u digitálních fotek vyskytují přepaly.
Barevnou hloubkou bych se nazabýval, ten skener stejně pravděpodobně neumí víc než 8 bit. barevnou hloubku, takže zase pro změnu může dojít k určité degradaci kvality.

Pro představu: Špičkový digitální foťák s čipem „full frame“ !!! má dynamický rozsah maximálně 14 EV ( cena foťáku 40 000 a výše). Za denního slunečního světla je reálný dynamický rozsah 22 EV !!
Takže 8 – 10 EV je fuč.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

V prípade prevodu filmového obrázku na digitálny, doporučujem použiť čo najväčšie rozlíšenie a farebnú hĺbku. Ale aj v tomto prípade budete musieť ašte výsledok upravovať. S výsledkom budete spokojný, len pozor pri tlači. Tu nevyužijete plné farebné rozlíšenie (ako pri klasickej fotografii), ale len 256 farieb. Pomerne verne dokáže „farbiť“ atramentová tlačiereň s možnosťou tlačiť na špeciálny papier určený na tlač fotografii.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Vojtěch

Nejsem fotograf, ale jako ajeťákovi mi to jako drbání za levým uchem pravou rukou či naopak připadá. Leda by byl rozdíl mezi analogovou a digitální fotografií tak výrazný, že by ti to stálo za to.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lukas.zmizik

negativ jsou pouze prevracene barvy, tak ze pozitivni fotka by se z toho dala udelat v kteremkoli programu, co umi invertovat barvy (photoshop, gimp, zoner)… tolik teorie.. ale jelikoz takovyto skenr nemam, nikdy sem nezkousel

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek