dudu

Podělíte se prosím o zkušenosti?

K vánocům jsem dostal celkem jednoduché zařízení umožňující skenování diapozitivů i negativů a nyní postupně ke svojí velké spokojenosti zpracovávám rodiný archiv. Bohužel popis činností není v češtině, takže některé dovednosti skeneru objevuji pouze metodou pokus a omyl. V součanosti sice už fotím jen digitálně, ale někde vespod šuflíku mám uložen stále funkční a velmi kvalitní foťák na kinofilm. Dovednosti zmíněného skeneru mě přivedly na nápad, jaké výhody by třeba mělo, u fotek krajiny a přírody, použití klasické „analogové“ fotografie. Barevný negativ bych naskenoval a uložil kupř. do Picasa a měl tak možnost záběry buď jen prohlížet, nebo nechat vytisknout? Z technického hlediska by to určitě fungovalo, ale mám pochybnost jestli se nechystám „drbat pravou rukou za levým uchem“. Co vy na to přátelé?
Doplňuji:
Převrátit barvy umí i zmíněný Picaso, to Tome není problém.
Vojtěchu také si myslím, že díky správně navolené cloně a času s foťákem na stativu se určitě na filmu vykreslí daleko lepší hloubka a přirozené tóny barev. No nic, vyzkoušíme a uvidíme.

Nejlepší odpověď
tom004

Dělám něco podobného.Skener mám s vestavěným monitorem,takže není závislý na počítači,typ zpaměti nevím,musel bych dolů do dílny.Ale nějak si neumím představit,jak by na něm šla udělat z barevného negativu udělat fotka.Ale neříkám,že to nejde.Třeba existuje nějaký program,který to zvládne.Rozhodně je to zajímavá myšlenka.
Doplňuji:
Doplním pro Vojtěch.Rozdíl mezi analogovou a digi fotografií je ještě pořád velký,ve prospěch analogu.Ale protože digi foto je mnohem levnější na pořízení i prezentaci,vyh­rává.

Další odpovědi
mosoj

dudu : Gratuluji ke skeneru. Jen jestli má solidní rozlišení. On skener s dobrým rozlišením je dost drahý. Pro zobrazování na monitoru bude dostatečné ale pro tisk určitě ne. Já mám svoje staré fotky na filmu 6 × 6 a vhodný jednoúčelový skener jsem dosud nesehnal. Budu muset koupit drahý stolní skener který umí i filmy.

Takže k Tvé otázce. Fotka na film má stále schopnost zaznamenání většího dynamického rozsahu. V tomto se mu nedokáží vyrovnat ani
drahé digitální zrcadlovky.
Takže určitě by jsi toho využil při focení krajin s oblohou ( kde by opravdu byla obloha a ne jen bílý flek) nebo jiných scén s vysokým dynamickým rozsahem kde se u digitálních fotek vyskytují přepaly.
Barevnou hloubkou bych se nazabýval, ten skener stejně pravděpodobně neumí víc než 8 bit. barevnou hloubku, takže zase pro změnu může dojít k určité degradaci kvality.

Pro představu: Špičkový digitální foťák s čipem „full frame“ !!! má dynamický rozsah maximálně 14 EV ( cena foťáku 40 000 a výše). Za denního slunečního světla je reálný dynamický rozsah 22 EV !!
Takže 8 – 10 EV je fuč.

led

V prípade prevodu filmového obrázku na digitálny, doporučujem použiť čo najväčšie rozlíšenie a farebnú hĺbku. Ale aj v tomto prípade budete musieť ašte výsledok upravovať. S výsledkom budete spokojný, len pozor pri tlači. Tu nevyužijete plné farebné rozlíšenie (ako pri klasickej fotografii), ale len 256 farieb. Pomerne verne dokáže „farbiť“ atramentová tlačiereň s možnosťou tlačiť na špeciálny papier určený na tlač fotografii.

Vojtěch

Nejsem fotograf, ale jako ajeťákovi mi to jako drbání za levým uchem pravou rukou či naopak připadá. Leda by byl rozdíl mezi analogovou a digitální fotografií tak výrazný, že by ti to stálo za to.

lukas.zmizik

negativ jsou pouze prevracene barvy, tak ze pozitivni fotka by se z toho dala udelat v kteremkoli programu, co umi invertovat barvy (photoshop, gimp, zoner)… tolik teorie.. ale jelikoz takovyto skenr nemam, nikdy sem nezkousel