LucinkaLLL

Podél – předložka, příslovce

Jak napíšu slovo PODÉL jako předložku ve větě?
Doplňuji:
Ja myslela,ze takhle by to byl prislovce. Kdybych to teda chtela ve vete jako prislivce,jak by to bylo?

Nejlepší odpověď
annas

Ad LudinkaLLLL 🙂 Zkusit sama a pak se zeptat.

Podél řeky vede úzká pěšina. Chlapec se tiše pííží podél zdi.
Doplňuji:
Ad Lucinka . Ptala jste se na předložku, příklady jsem uvedla.

Podél řeky – přece " podél" mohu nahradit jinak – např. u řeky, kolem, okolo řeky…

Složit papír podél. Osa prochází celým tělem podél..

Snad už rozlišíte, kdy jde o předložku a kdy o příslovce.

Další odpovědi
MK44

S příslovcem může být trošku problém. Zvláště ve škole, kde zpravidla chtějí aktuálně spisovnou češtinu.

Příklad: Nepokládej to napříč, nýbrž podél.

Problém je v tom, že slovo podél jakožto příslovce může být archaické, nespisovné. Ani Pravidla, která mám po ruce, ani Slovník současné češtiny na netu ho jako příslovce neuvádí. Jen jako předložku. Lze říci třeba „Nepokládej to napříč, nýbrž nadél“ nebo „Nepokládej to napříč, nýbrž podélně“.

Budete muset zapátrat sama.

annas

Podél jako příslovce se ve slovníku i v pravidlech.

Příklady:
příklady: složit papír podél; jdi podél zdi; měl ruce podél těla

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=pod%C3%A9l&Hle­dej=Hledej

--

SSJČ
podél (†podélmo Klicp. aj.) přísl. a předl.

  1. přísl. řidč. po délce: složit arch p. ve dví (Ner.); osa prochází celým tělem p.
  2. předl. s 2. p. po délce něčeho; vedle, podle: jít p. zdi, řeky; pruh vesnic p. hor

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=pod%C3%A9l&Hle­dej=Hledej

annas

Příslovce podél je stále spisovné, i když je to tvar řidší, nikoliv zcela archaický.