Podat či nedopat přiznání k DzP?

Dobrý den,
chtěla bych vědět, zda mám podat přiznání k DzP 2009. V roce 2009 jsem zrušila životní pojistku a bylo mně také vyplaceno v tomto roce odbytné. Neměla jsem v tomto roce žádný příjem, pečovala jsem o dítě mladší 3 let a pobírala jen rodičovský příspěvek.
Na tuto pojistku jsem uplatňovala úlevu na daních. A tato částka nepřesáhla 15000 Kč.

Nejlepší odpověď
standa

Jakmile jste na zmiňovanou pojistku uplatňovala v minulosti slevu (ať již u zaměstnavatele nebo sama ve svém daňovém přiznání), tak MUSÍTE podat daňové přiznání.

Při nedodržení výše uvedených podmínek z důvodu zániku pojištění ZANIKÁ NÁROK na uplatnění odpočtu této nezdanitelné části základu daně (nebo-li slevy).

A PŘÍJMEM (zdanitelným) podle § 10 ZDP ve zdaňovacím období, ve kterém k této skutečnosti došlo, JSOU ČÁSTKY, o které byl poplatníkovi v příslušných letech z důvodu zaplaceného pojistného, základ daně snížen.

p.s. vyplacené odbytné je již zdaněno, toho se výše uvedené nové daňové povinnosti netýkají