postcd

Podání vysvětlení u PČR, prý dlužím peníze, důkaz o tom v elektronické podobě, jak se připravit?

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Počítejme, že jsem byl přes internet (pomocí ICQ – instant messenger, program po chatování po internetu) v kontaktu s člověkem, se kterým jsem několikrát vyměnil elektronickou měnu (příklad: www.gopay.cz) za peníze bankovního účtu (např. on měl Kč na bank. účtu a já měl gopay.cz peníze a já potřeboval kč na bank. účtu a on opačně, tak jsme to vyměnili) . Nyní po asi 3 letech jsem dostal předvolání na policii k podání vysvětlení, prý že tomu člověku dlužím asi 250 tis. Kč, a toho si nejsem vědom, v tak vysokých částkách se já vůbec nepohybuji, také jsem to sdělil. Tak se chci zeptat zda se mám obávat a jestli by bylo dobré nějak se připravit jelikož je možné že daný člověk falšuje důkazy (napřílad v elektronické podobě snímek obrzovky apod.). nevím zda vůbec je to vymahatelné. s oním člověkem jsem se nikdy nesetkal ani nic papírového nepodepisoval co by s ním mohlo souviset. Děkuji předem za případné názory týkající se řešení tohoto případu.

Nejlepší odpověď
Quimby

On na tebe asi podal trestní oznámení. Musí tedy tvoji vinu nějak dokázat.

Pokud ti skutečně poslal 250tis. tak musí mít nějaký výpis z účtu, screen obrazovky mu nikdo opravdu neuzná.

Připravit se můžeš tím, že si přineseš vlastní výpis z účtu, popřípadě nějakou historii transakcí na té stránce, abys mohl kdyžtak rovnou argumentovat.
Oni ti nejspíš přesně řeknou co si „udělal“, takže s nimi spolupracuj a stůj si za svým, když si nic neudělal, tak se nemáš čeho bát.
To, že jste neuzavřeli žádnou smlouvu ti celkem pomáhá. Prostě oni od tebe chtějí vysvětlení, tak jim řekni, že o ničem nevíš a zpetej se proč to tvrdí a jestli má nějaké důkazy.