Блaнкa

Počítání procent

Zdravím .. chci se zeptat, jak by jste jednoduše poznali ve slovní úloze, kdy mám počítat počet procent, základ, nebo procentovou část. Už děláme poněkud těžší slovní úlohy, a vůbec nevím, jak poznám, kdy mám počítat to a kdy to .. Prosím, nepište že se mám zeptat učitelky ..

Odpovědi
anonym

Nejlépe se to ale stejně pozná na konkrétním příkladu. Potřebuješ na to logické uvažování. Pokaždé potřebuješ zjistit, co je neznámé a z otázky a zadání příkladu zjistíš, zda je to základ (čili 100 procent), nebo část či násobek základu atd.
Potřebuješ takových příkladů spočítat více za sebou a procvičováním se ti to daleko rychleji ujasní.
Kdysi sestřenice dovezla synovi Matematické příklady pro ZŠ a tím jsme se dostávali s problémů s matikou doma my. Doporučuji ti pořídit si něco podobného a počítat a počítat. Dobrá bude učebnice, kde jsou i výsledky.
Někdy se mozek brání něco pochopit, ale většinou mu dojde, že je třeba začít pracovat, když se rozhodneš neustoupit.
Tím se zároveň naučíš zvládat problémy s učivem a bude to fungovat i v jiných předmětech.

kamila44444

To vždycky bývá v otázce ne? Na co se ptají, to vypočítáš

no a k čemu učitelé jsou? aby nas to naučili a vysvětlili tak se neboj a zeptej se!.

M.

Nejlepší by bylo ukázat nějaký příklad, u kterého nevíš. A já sama nevím, jestli ti radím na to, nač se ptáš.

Základ je to, když máš vypočítat těch 100%, to je snad logické.
Tudíž tričko bylo zdraženo o 30% na 300Kč, tak počítáš ze 130% 100%.
Tričko bylo zlevněné, tak ze 70% 100%..
Máš to tam jasně napsané :)