JájsemRaibek

Počítám dobře, že ve výšce 20 km je asi –66 °C? A jak silný vítr v této výšce je?

Četl jsem tento článek a hned mě napadla otázka ohledně teploty a síly větru.
https://www.no­vinky.cz/veda-skoly/422010-do-vesmiru-vytahem-kanadska-spolecnost-planuje-20-kilometru-vysokou-vez.html
Nejsem si jist, ale je to jeden stupeň na každých 300 m výšky? A jak silný vítr by v této výšce asi foukal, tedy pokud vůbec?

Nejlepší odpověď
Lamalam

Do výšky 11 000 m klesá teplota o 6,5°C na 1000 m. Ve výšce 11 km začíná tropopauza, ve které se již teplota s výškou nesnižuje a je stálá na úrovni –56°C až do výšky 30 km. Mezi 30 až 50 km je teplota okolo 0°C.

Pokud jde o rychlost větru, tak ta se v různých výškách mění podle zeměpisné šířky a roční doby. Ve výšce 20 km vanou nejsilnější větry v létě nad severní Afrikou a dosahují rychlosti až 180 km/h. V našich zeměpisných šířkách je nejsilnější vítr v zimě ve výšce 8–11 km, dosahuje rychlosti až 300 km/h.

Zdroj: static.balon.cz/dow­nload/meteo/LM-05.ppt

led

…preto sa nedovoľuje v týchto výškach vetrať cez otvorené okno. Zima, vietor ako v dobrej mrazničke…
(a taký maličký detail, atmosferický tlak nezlučiteľný s našim životom).