Questman

Pochází slovo „kolo“ od slova koloseum?

Doplňuji:
Bože, to tu nikdo neumí číst, nebo oslavujete konec týdne? :DD
No ale že i arygnoc, to jsem nečekal :o

Tak znovu – otázka zní „Pochází slovo "kolo“ od slova koloseum?"
Jestli pochází slovo kolo OD slova koloseum. Tedy ne jestli pochází slovo koloseum OD slova kolo. Chápeme? ;)

Nejlepší odpověď
annas

Nedá se odpovědět jednoznačně, tedy ano či ne. Je třeba jít až do období praindoevropského. – slova mají stejný základ, ale význam se obměnil, stejně přípony, pravopis atd.

Záleží ovšem na tom, jak se původní význam slova koloseum v období praindoevropském chápal a jak se pak převzal do latiny. Významy se v průběhu času obměňují.

Koloseum:

  1. něco, co sloužilo ke vzděláván, stálo za to se tím zabývat, něco kulatého.
  2. něco obrovského, velkého.

Základem slova kolo i koleso, koloseum je staroindoevropské kwel –

kwel (1) = otáčet se, pohybovat – základem pro slovo kolo – . odvozeniny kwolos – atd. V latině výraz coló = obděláváním vzděláváním něco někdo získat
kwel (2) v různých odvozeninách = velký.

Kwolos – kolo (ve staroslověnštině skloňované bez kolese, v později se v češtině slovo kola – něco otáčet, pohybovat se – rozdvojilo na kolo a koleso a rozlišilo skloňováním a významem. Je odvozené od kwel(1)

(w má být menší než ostaní písmena).
--

Jedno z vysvětlení, názory jiných autorů se mohou lišit.

Čerpáno z knižního zdroje Úvod do etymologie od A. Ekharta, R. Večerky.

Další odpovědi
Jose1f

Ve slovníku jsem našel, že řecké slovo „kolos“ znamená česky „zadek“, „zadnice“, nebo „řiť“. Z toho usuzuji, že slovo „kolo“ nepochází od slova „koloseum“. Pravděpodobně pochází od zmíněného řeckého slova, neboť kolo nosí zmíněná kola na svém sedle.

marci1

Ne. Koloseu-amfiteátru císaře Flavia se údajně tak říká proto, že v bezprostřední blízkosti stávala obrovitá socha císaře Nerona, jíž se přezdívalo Kolos.
http://www.go­asedlcany.cz/stran­ky/studentske_stran­ky/studenti/2006/g4/v­pilikova/kolo­seum.html

klob1

Bylo to dokola. neboli je to dokola. Myslím,že v 3D pohlednice je
http://profil­.lide.cz/NewCo­ol/fotogaleri­e/?album=1080293#­galerie

Kolonoskopie, má také Kolos?Ale jeho koleno ještě Skopové.

Jedna verze vzniku je podle Marci1 jak píše,ale jsou i jiné teorie.

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ko­loseum

MK44

Mohu-li posloužiti úvahou:

Název římského Colossea zřejmě souvisí s řeckým κολοσσόσ, což označovalo sochu zvl. velkou hlavně v Egyptě. V latině toto slovo přešlo do obecnějšího významu obrovský (odtud: kolosální).

Kolo je v antické řečtině τροχόσ nebo κύκλωμα. V latině rota.

Soudím tedy, že Colosseum s českým kolo, kůl (kuol), kulatý nesouvisí.

arygnoc

jose1f:

tak ten slovník zahoďte. :DD

(česká řiť je grécky πρωκτός)

kolos a řiť – no to je kolosálne!, jejiži, tak som sa už dlho nepobavil.

pre vašu informáciu:

kolos
● antická socha nadživotnej veľkosti.
● tvor neobyčajnej veľkosti, obor.
● vec mimoriadne veľkých rozmerov, gigant.

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=ko­los

arygnoc

koze1f:

vy si to pletiete s kolonoskopiou (skrátene koloskopiou):

kolonoskopia
koloskopia
● vyšetreni hrubého čreva edndoskopom.

http://co-to-je.sk/spresne­.php?dotaz=ko­lonoskopia

ale – je to dobré.
už dlho som sa tak nezasmial. :DDD

anonym

kolo pochází od Kolesy

arygnoc

kolos->koloseum

nie kolo->koloseum

arygnoc

chýba druhá „šipka“, správna poznámka autor otázky:

kolos->koloseum

nie kolo<->koloseum

pôvod slova kolo by som typoval z cycle – cyklus, pravidelné opakovanie, ale annas sa dopátra.

Questman

Tak původ slova bicykl je snadné dopátrat, to jo :D
Ale to kolo teda vůbec nechápu, většinou to bývá z latiny, řečtiny nebo němčiny ale ani v jednom z jazyků ten původ nenacházím :(