Marty21

Počátky země za absolutismu?

Dobrý den nutně bych potřeboval vědět něco o tomto tématu, na internetu jsem nic nenašel, předem děkuji za odpovědi

Nejlepší odpověď
annas

Dotaz nepřesný. O které země či kterou zemi jde?

1. Absolutismus – charakteristika
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ab­solutismus

2.. Evropský absolutismus v 17. a 18. st.

http://www.truh­la.cz/predmety/de­jepis/prezenta­ce/kvinta/Evrop­sky_absolutis­mus.pdf

3. Absolutismus v českých zemích
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ab­solutismus#Ab­solutismus_v_­.C4.8Desk.C3.BDch_zem­.C3.ADch

Další odpovědi
mosoj

Absolutismus teprve nastává s příchodem EU. Přichází i ztráta národní identity.

michalo

aspon by si mohol uviest o ktoru krajinu ti ide, takto sa ti ani s domacou ulohou neda pomoct

anonym

Chodíš do školy, tak bys měl vědět, jak správně zadat heslo do vyhledávače. Ne že se nedá najít, najít se naopak dá. A od které doby si myslíš, že poradna slouží jako informační centrum pro žáky? Informace dostáváte ve škole a máte je v knihách. Na internetu se toho dá najít až dost, pokud si pamatuješ ze školy souvislosti a víš, co najít chceš. Stačilo jenom poškádlit Wiki (a to tě určitě nepřekvapím, že je tam další spousta článků):´

NeoabsolutismusZ Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Neoabsolutismus (také Bachův, či Bachovský absolutismus a Františkojosefínský absolutismus) je označení pro formu vlády v Rakouském císařství (předchůdci pozdějšího Rakousko-Uherska) v letech 1851–1859. Bylo následkem potlačených revolucí z let 1848 a 1849 a ideově navazovalo na osvícenský absolutismus 18. století. Kromě tehdejšího Rakouska se podobná forma vlády objevila také v Pruském království a ve Francii za dob Druhého francouzského císařství.

Základní rysyeditovatRa­kouský neoabsolutismus byl zaveden silvestrovskými patenty z 31. prosince 1851, čímž byla zrušena dosavadní oktrojovaná ústava. Hlavním představitelem tohoto období se stal rakouský ministr vnitra Alexander Bach, podle kterého se také vžil název Bachovský absolutismus. Velký podíl na jeho vytváření měl také tajný rada Johann Franz baron Kempen von Fichtenstamm, velitel rakouského četnictva.

Proběhlo mnoho změn, například v zemědělství, některých úřadech, clech a dalších oborech. Zachována byla náboženská svoboda a rovnost občanů před zákonem. Státní samospráva se změnila. Nejnižší jednotkou byla obec, následována okresem (v čele s okresním hejtmanem), krajem (v čele s krajským hejtmanem) a dvěma místodržitelstvími (Praha a Brno). Bachovský absolutismus podporoval podnikání. Vznikly obchodní a živnostenské komory (sdružení průmyslníků). V roce 1859 byl vydán Živnostenský řád, který odstranil zbytky cechovních organizací.

Toto období se vyznačovalo především usilovnou prací pilných a zkušených byrokratů za naprostého vyloučení veřejnosti. Tento způsob vlády byl také občas označován jako „vše pro lid, ale nic skrze lid“.

Bachovský absolutismus byl ukončen následně po válce mezi Rakouskem a Sardinským královstvím. V roce 1859 bylo Rakousko poraženo v bitvě u Solferina. Bach byl následně odvolán za to, že měl odpovědnost na porážce a na nízkém stavu státní pokladny.