bzzucek

pobírám část.invalid.důchd , pečuji o osobu blízkou 2.stupeň…mám povinnost si hradit zdrav. a soc.pojištění?

Nejlepší odpověď
johana 56

Pokud poživatel invalidního důchodu nepracuje,hradí zdravotní pojištění u všech stupňů ID stát.
Platba sociálního pojištění je dobrovolná,ale je výhodnější ji hradit.Do započitatelné doby se u I. a II. stupně počítají max.3 roky,pouze u III.stupně celá doba pobírání ID.
U péče o osobu s II.stupněm by mělo být zdravotní rovněž hrazeno státem,nejlépe poradí na nejbližší ČSSZ.

Doplňuji:
Pracující invalidní cůchodci odvádí ze mzdy poměrnou část zdravotního pojištění,soci­ální také.

Další odpovědi
pusinka50

Jen pro info: Při částečném ID jsi povinna si hradit rozdíl mezi zdravotním pojištěním, co ti hradí stát a co máš hradit ty. Navíc by sis měla hradit i rozdíl i mezi sociálním pojištěním, aby ti to šlo na starobní důchod.
Ale při současné péči o osobu blízkou 2.stupeň jsou zase podmínky jiné. Kdyby ses starala o osobu blízkou 3.stupeň, hradil by za tebe plně veškeré pojištění stát. Ale je to jen 2. stupeň. Nevím, jestli tu někdo bude znát opravdu kvalifikovanou oddpověď, ale není nic jednoduššího, než si dojít na sociálku a informace si tam zjistit a neodkládala bych to.
Doplňuji:
kapitán: neodporuj! Stát platí plné sociální zdravotní pojištění jen při plném ID! Při částečném ID si může člověk vydělávat (není uznán ze 70% neschopným práce) a je povinen si doplácet zdravotní pojištění do stanovené minimální výše a pro jeho vyšší starobní důchod by bylo třeba si doplácet i sociální pojištění. Pakliže tedy člověk v částečném ID člověk nepracuje. Ale jiný případ je, když se stará o osobou blízkou ve 2. stupni nemohoucnosti, je to samozřejmě jinak. To se lze dozvědět pouze přímo na sociálce, buď tam, kde byl přiznán část. ID nebo tam, kde byla přiznána péče o blízkou osobu

johana 56

Od roku 2010 došlo ke změně stupňů,označujících invaliditu,základní kriteria platí stále

http://vozickar­.com/zdravotni-a-socialni-pojisteni-osob-invalidnich-a-pecujicich/

quentos

pusinka50: … a zdroj??