darysa

Po rodičích mám třetinu domu,kde jsem žila s manželem.9.9­.2011 jsme se rozvedli,jak mohu manžela vystěhovat.Dě­kuji Hana

Nejlepší odpověď
anonym

Na dědictví se nevztahuje bezpodílové vlastnictví manželů, takže u soudu podat návrh na zrušení společného užívacího práva z důvodu rozvodu.
Ad terry, doba převodu v tomto případě není rozhodná.

Další odpovědi
terry

A ta třetina na vás byla převedena v době, kdy jste již byli manželé?

jaza

Zásadní je, jakým způsobem jste 1/3 domu nabyla. Pokud jste majitelem 1/3 pouze Vy /poznáte z Katastru nemovitostí – www. cuzk.cz/, tak není problém. Manžel není vlastníkem a měl by se odstěhovat. Pokud nechce, musíte se poradit s právníkem, který Vám naznačí jak postupovat /stačí na Internetu najít bezplatnou právní poradnu a vložit dotaz/.
Pokud jste však nabyla 1/3 domu koupi nebo převodem v době manželství, spadá tento nemovitý majetek do SJM /společné jmění manželů/, a to je horší. Můžete to řešit dohodou o vypořádání majetku, což znamená, že by jste manžela asi musela vyplatit, nebo podat žalobu o vypořádání k soudu.