annas

Po kom je pojmenován dnešní den? O co se zasloužil? Jaký měl jeho svátek symbolický význam?

Nejlepší odpověď
anonym

Silvestr (v některých jazycích a dříve také u nás Sylvestr) je mužské křestní jméno latinského původu (latinsky silva – les, silvestris – lesní, tedy „muž z lesa“). Podle českého a slovenského kalendáře má svátek 31. prosince (protože 31. prosince 335 zemřel papež Silvestr I.), tedy na konci roku, proto na tento den připadají silvestrovské oslavy. Ženským protějškem je Silvie.

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Silves­tr

Další odpovědi
vagra

Dne 31. 12. slaví církev památku sv. papeže Silvestra.Tento nástupce sv. Petra na stolci římských biskupů v letech 314–335 byl prvním papežem po období pronásledování křesťanů.V době působení papeže sv. Silvestra vznikla v Římě řada význačných bazilik v Lateráně, sv. Petra ve Vatikánu, sv. Pavla za hradbami, sv. Vavřince. Hlavním iniciátorem byl Konstantin, ale papež sv. Silvestr měl svůj podíl jako římský biskup. Později vznikly legendistické okrasy obou osobností. Papež Silvestr byl zřejmě pokojným a rozvážným mužem, snažil se vyhnout konfliktům a dával přednost neokázalému budování církve v nových podmínkách.Dobu Silvestrova pontifikátu výstižně vyjadřují slova z Církevních dějin
Dobu Silvestrova pontifikátu výstižně vyjadřují slova z Církevních dějin „… Z očí nám všem zářilo téměř nadpozemské štěstí, když jsme viděli, jak všechna svatá místa, bezbožnou zvůlí ještě před nedávnem obracená v trosky, znovu ožívají…“
Závěr občanského roku je příležitostí toto si připomenout a svatý papež Silvestr, který zemřel 31. 12. 335, tak dal přelomu roků znamení tohoto pokoje, smířlivosti a radostné naděje do nového roku spásy

Zdroj: zkráceno z-http://www.par­lamentnilisty­.cz/jiny-rozmer/184959.aspx