1popelka1

Po jaké straně se chodí na chodníku?

Po pravé (jako auto na cestě) či vlevo (jako chodec na cestě)? Díky
Doplňuji:
Wikipedie – v současnosti není stanoveno, po které straně chodníku je chodec povinen jít – v minulosti platilo, že po chodníku se chodí vpravo. Pokud však chodníku užije organizovaný útvar chodců, musí jít vpravo a nejvýše ve dvojstupu.....
Já po chodníku chodím vždy vpravo, tedy dál od vozovky, stejně tak na přechodu. Vlevo chodím po cestě.

Nejlepší odpověď
franku

Pravidlo je chodit vpravo,jinak hrozí srážka s blbcem.

Další odpovědi
SajmonModer

Já bych řekl, že po pravé nebo ne?

Džuls

Po pravej, samozrejme 🙂

dědapetr

Po chodníku na to není žádné pravidlo,ale doporučuje se chodit uprostřed večer kvůli vyhnutí se tmavým koutům případnému napadení.

elektrikář

Jistější je po pravé. Jinak riskujete srážku se sousedem.

Salvaje

Vpravo.
Tam, kde jezdí auta, se chodí vlevo.
Tam, kde se pouze chodí (oběma směry), se chodí vpravo.

SpeedyCZ

TO NELZE URČIT…

Myslím že po straně kde jste dál od vozovky… Mělo by to být bezpečnější. :)

Filip84

Ale lze to určit.

Pramenů práva máme mnoho: mezinárodní smlouvy, zákony, právní usance, mravy, obyčeje, stare decisis et non quieta movere judikaturu etc. etc. Zde jde o právní obyčej.

Obecně se chodí, po vozovce, na straně opačné straně provozu, poněvadž tak chodec vidí, co se naň řítí, a je tedy větší šance, že na to bude adekvátně reagovat, je to tedy bezpečnější. Tam, kde protivného provozu není (chodníky, stezky pro chodce), chodí se po straně provozu, tj. u nás vpravo. Takhle to funguje minimálně 140 let, takže je to právní obyčej, se kterým se počítá a jiné konání je protiprávní. Tečka.

A že tomu někdo nerozumí, nebo má jiný názor, je irrelevantní.

kapka

Jsem na Vás zrovna nedávno myslela, jestli sem na Odpovědi ještě vůbec chodíte…

1popelka1

Kapko, občas zavítám. Včera po dlouhé době a dnes,abych se podívala na odpovědi. Jak se tak dívám, pár dalších uživatelů už taky není moc vidět…