Daniel16

Po jaké době na slunci a v horku nastává úpal nebo úžeh?

Nejlepší odpověď
gecco

Za jak dlouho se nachladíš, za jak dlouho se unavíš???
:-O
Nelze říct, obecně, za jak dlouho nastane úpla či úžeh – záleží to na zdravotním stavu, kondici, způsobu chování…

Další odpovědi
Agneta

Odhaduji to na 2 hodiny – při silném letním slunci:D
Doplňuji:
Malé děti (do šesti let) smějí na silné slunce jen na chvilku, a čím menší, tím více se na to musí dbát, = čepičku:D

anonym

Záleží na teplotě, zdravotním stavu objektu, vrstvě oblečení, jestli je v klidu nebo má fyzickou námahu apod.
Znám lidi co dokáží ležet na slunci od rána do večera, já padám k zemi po 2 hodinách…:D

led

Pozor! Laicky babská, nie odborná, odpoveď.
Záleží nielen od odolnosti človeka, každý má svoju osobitú odolnosť, spôsob pobytu na slnku, oblečenia, prípadnej pokrývky hlavy. Čo ľudia pomerne dosť podceňujú je ochrana zadnej časti krku – veľakrát stačí šatka, pomocou ktorej sa vonkajšia teplota neutralizuje voči pokožke (šatka v tomto prípade nemusí byť vždy znakom pupuša, zdravie je prednejšie a šatka aj zabraňuje stekaniu potu na chrbát) alebo záves na spôsob závesu na legionárskej čiapke – krk je tienený a ochladzovaný menej ohriatym vzduchom).
Na úpal, úžeh má vplyv aj čistota vzduchu a priepustnosť škodlivým lúčom a dodržiavanie pitného režimu, ale nie obľúbenými x-colami a sladenými žbrndami ale obyčajnou minerálkou, či vodou. Veľa pomáha aj vyrovnávanie vnútornývh a vonkajších teplôt pomocou teplého čaju. Stop zmrzline, ktorá naopak tento pomer teplôt zvyšuje, aj keď taký nanuk je mňam-mňam.