annas

Po bouři krásná barevná duha na obloze … Váže se k ní nějaká legenda?

Nemohu nic najít… Děkuji.

Nejlepší odpověď
vagra

Bájí a mýtů,kde se objevuje duha,je celá řada.
V norské mytologii spojuje duhový most Bifröst Zemi s Asgardem,domovem bohů.Tento most do nebe je dosažitelný pouze dobrým nebo ctnostným.
Řecká Iris,dcera bohů Electry a Thaumáse,oděná do duhových šatů,je poslem bohů a létá na zlatých křídlech.V řeckých bájích nosí mír a štestí.
V hinduistických mýtech se objevuje jako nebeský luk boha hromu a války Indry.
Buddhisté věří,že duha je nejvyšší dosažitelné před dosažením nirvány,kde zanikají touhy a vědomí.
Pro australské kmeny má duha podobu obrovského hada,žijícího na obloze nebo na zemi.Vidí v něm stvořitele světa a všech bytostí.
Podle Bible se pak duha objevuje během biblické potopy světa jako znamení smlouvy mezi Bohem a veškerým živým tvorstvem.

Zdroj: http://zbynkuv­.blog.cz/1006/o­kouzleni-duhou

Další odpovědi
dědapetr

Křesťanství
V biblickém příběhu o potopě světa, obsaženém v knize Genesis (kap. 9), je duha popsána jako znamení smlouvy mezi Bohem a vším živým tvorstvem:
„ Položil jsem na oblak svou duhu, aby byla znamením smlouvy mezi mnou a zemí. Kdykoli zahalím zemi oblakem a na oblaku se ukáže duha, rozpomenu se na svou smlouvu mezi mnou i vámi i veškerým živým tvorstvem, a vody již nikdy nezpůsobí potopu ke zkáze všeho tvorstva. “
— Bible
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Du­ha
V bulharské legendě se říká, že když člověk přijde pod duhu, změní pohlaví: pokud je muž, musí začít myslet jako žena, a je-li žena, musí začít myslet jako muž.
Poklad na konci duhy:http://www.do­plnek.com/con­tent/poklad-na-konci-duhy