Lucy13

Po bitvě je každý generál, Prosím o vysvětlení tohoto přísloví. Mám na to napsat charakteristiku , děkuji

Nejlepší odpověď
annas

Když se prohraje nějaká bitva, poražení se vyjadřují, že kdyby postupovali tak, nikoliv tak, jak rozhodl jejich velitel /generál) mohli vyhrát. Každý po bitvě vidí, co se mělo udělat jinak, i když při boji neměl žádné námitky .

Užívá se obrazně.

Když máte nějaké problémy, nikdo vám neporadí, nemá se k tomu. Ale v okamžiku, když už jste daný problém svým způsobem vyřešila,, najednou se objeví spousta „chytráků“, kteří hned vědí, jak jste to měla udělat správně a že je snad jasné, že to, co jste udělala, je blbost .. řeči, řeči …

Např. Je snad jasné, že já bych to udělala tak a tak. Jak tě vůbec mohlo něco takového napadnout …

Samozřejmě, že po bitvě je každý generál; každý nyní vidí, co se mělo udělat.

Další odpovědi
Vodpovedi

Pokuď je to Anglické přísloví: It's easy to be wise after the event
Znamená to, že je lehké pochopit co jsi mohla udělat, abys zabránila nějaké špatné situaci, ale až po tom co ta situace teprve nastane (tak pochopíš co jsi mohla udělat, abys zabránila).

  • Nevím jak to vysvětlit jinak než příkladem: Pepíček byl ve škole a Honzíček ho strčil, ale Pepíček jen mlčky stál i když měl chuť na něj řvát. Později doma ho napadlo tolik věcí co mohl Honzíčkovi říct a udělat, ale dřív by ho to nenapadlo.

iceT

Po vyhrocené situaci,kdy nikdo nic nepodnikl,se začínají rojit jedinci,kteří pak vykládají jak by danou situaci zvládli oni.

gepik

Hodí se sem známá věta z filmu Knoflíková válka – „Kdyby sem to byl býval věděl, tak bysem sem nechodil“

lmarg

Říká, že zpětně a s více informacemi viděno se zdá něco složitého, zejména obtížné rozhodování, jednoduché :)

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ko­lumbovo_vejce