bolak

Plyne čas ve všech částech vesmíru stejnou rychlostí?

Doplňuji:
mě spíš zajímá, kdyby byla vytvořena červí díra do jiné (hodně vzdálené) části vesmíru, bylo by možné že by tam třeba čas plynul o hodně rychleji než u nás, že by tam člověk „odcestoval“, prožil tam celý život, zestárl, ke konci života by se vrátil nazpět a zjistil že zde uplynulo pouhých několik dní?

a nebo čas ve všech částech vesmíru (když pomineme rozdílnost v gravitaci nebo rychlosti) plyne naprosto stejnou rychlostí?

Nejlepší odpověď
arygnoc

nie.
necelých 8 svetelných minút od Zeme plynie čas úplne inak – v gravitačnom dosahu slnka – čim je k jeho povrchu predmet bližšie, tým pomalšie mu čas plynie.
to platí všeobecne pri vyššej gravitácii.

podobne je to i s rýchlosťou – čím sa teleso rýchlejšie pohybuje, tým pomalšie mu (ale iba jemu) plynie čas.
všetko záleží na tom, z hľadiska koho to posudzujete – obyvateľovi zeme plynie čas inak, ako hypotetickému obyvateľovi slnka alebo cestujúcemu v kozmickej lodi rýchlosťou blízkej rýchlosti svetla.

hovorí o tom teória relativity.
Doplňuji:

  • když pomineme rozdílnost v gravitaci nebo rychlosti –

máte vôbec nejakú predstavu o fyzike, resp. o kozmológii, teórii relativity?
jedná sa o základné vlastnosti (gravitácia, rýchlosť/zotrvač­nosť, hmotnosť, …) hmoty.
čas je zasa základná vlastnosť priestoru.

pokiaľ sa vyskytujeme v časopriestore, proste nemôžete niečo opomenúť, vznikol by tak INÝ model vesmíru a otázka ako taká by bola irelevantná (nepoznáme vlastnosti toho iného vlastnosti a preto ich nemôžeme komentovať).

čas proste neplynie rovnako rýchlo vo všetkých častiach (nášho, resp. známeho) vesmíru, a to dokonca ani pre mňa a pre vás (ani pre niekoho iného).

na doplnenie

  • mě spíš zajímá, kdyby byla vytvořena červí díra do jiné (hodně vzdálené) části vesmíru, bylo by možné že by tam třeba čas plynul o hodně rychleji než u nás, že by tam člověk „odcestoval“, prožil tam celý život, zestárl, ke konci života by se vrátil nazpět a zjistil že zde uplynulo pouhých několik dní? –

sa dá odpovedať >áno, je to možné<.
buď by sa tá časť vesmíru pohybovala veľmi pomaly (také miesto ale neexistuje, lebo kozmologické teórie rozpínavého vesmíru [pokladané za správne] predpokladajú rovnakú rýchlosť rozpínania sa vo všetkých bodoch vesmíru), alebo by tam pôsobila väčšia (o dosť) gravitácia (napr. v okolí čiernej diery).

takže pokiaľ pominieme gravitáciu a rýchlosť, otázka postráda zmysel.

leda by sme sa presunuli do sféry sci-fi a cestovali do iných vesmírov s inými fyzikálnymi zákonmi.

Další odpovědi
kapka

Prý ne, četla jsem článek o tom, že dokonce ani v různé výšce nad zemí neplyne stejně, nějak to změřili, bůhví jak. :)

anonym

Podle teorie relativity ne.
Ale ověřeno to nemám.
😉

lukas.zmizik

co když se čas do různých vzdálených míst nestihne šířit rovnoměrně a někde hodně daleko může mít zpoždění?
Doplňuji:
Mě se třeba díky té teorii relativity stává, že když jdu třeba vynést ten koš, tak se vlastně stihnu vrátit dřív, než vůbec odejdu.

kapka

Bolak půjde s košem a vrátí se po pár dnech jako stařec. :D A pak nám bude vyprávět, jak bylo kdesi za červí dírou. Super, těším se. :DD