Plíseň v bytě

Dobrý den,
Obracím se na Vás s prosbou o radu. Před časem jsme si s manželkou pořídili malý byt v nezatepleném panelovém domě. Včera jsme s hrůzou zjistili, že v jedné místnosti v rohu stěn je cca. 3m čtvereční plísně (takřka od podlahy směrem ke stropu). Zeď jsme postříkali savem proti plísním, ale máme velikou obavu, že se toto bude opakovat. Pro informace, okna jsou plastová, větráme 3–5× denně tak, že okno otevřeme celé cca. na 5min. , topíme přijatelně, ne však málo.
U místě kde toto vzniklo, byla spižka, předpokládám dřevěná a odvětrávání, odvětrávání je však „zaházeno“ (zabetonováno). Takto jsme byt převzali. Pokusím se sám vyhledat zabetonované otvory a znovu, možná lépe zadělat.
V každém případě toto chci nahlásit předsedovi SVJ, aby toto řešil. Protože se jedná o obvodové zdi domu, myslím že by toto měl řešit a jelikož se nejednalo o malinkou skvrnku plísně,ale velkou část zdi, snad by to měl řešit i celkem rychle (až jsou za dveřmi vánoce). Poprosím Vás o radu, jak mu toto mám postoupit a do jaké doby by toto měl vyřešit? (vím, že to nebude okamžitě, ale představa takového množství plísně je katastrofická a to nemluvím o zdraví)
Moc děkuji.
Michal

Nejlepší odpověď
mosoj

Obávám se , že vám předseda moc nepomůže.
Takovéto stavy lze řešit pouze celkovým zateplením domu a to je nákladné.

Musíte se pokusit eliminovat vznik plísně sám. To jest zamezit srážení vlhkosti na studené stěně.

Máte možnost realizovat několik kroků :

  1. Více větrat – tím snížíte vzdušnou vlhkost v bytě.
  2. O něco zvednout teplotu v bytě – zvýšíte tím rosný bod.
  3. na studené stěny nanést termoizolační nátěrovou hmotu „maxiterm“, „maxit“ či podobnou hmotu od „remalu“.

Nánosem této hmoty zvýšíte povrchovou teplotu
stěny a vzdušná vlhkost se na stěně přestane srážet. Toto v tomto případě opravdu funguje a plísně se přestávají tvořit.

http://www.ma­xitherm.cz/ter­moizolacni-natery/index.php

http://www.fran­kenmaxit.cz/in­dex.php?option=com_cmgka­talog&view=cmgka­talog&temp=row­s_1&catid=335&lis­t=50

Další odpovědi
Drap

Předpokládám , na základě zkušeností, že plíseň se začala objevovat za nábytkem.Pokud je to možné, nechte větší mezeru mezi stěnou a zařízením . Jinak postupujte podle rad předcházející odpovědi.

savana

Tak to je nekonečný příběh…možnost 1.pořídit si odsavač vlhkosti(nevýhoda je jeho hlučnost,ale jinak OK)za 2. se odstěhovat…protože při neustálém větrání v zimě v bytě se moc neohřejete, za 3.zažádat o snížení nájmu dle Občanského zákoníku říká:

§ 698
(1) Nájemce má právo na přiměřenou slevu z nájemného, dokud pronajímatel přes jeho upozornění neodstraní v bytě nebo v domě závadu, která podstatně nebo po delší dobu zhoršuje jejich užívání. Právo na přiměřenou slevu z nájemného má nájemce i tehdy, jestliže nebyla poskytována plnění spojená s užíváním bytu, nebo byla poskytována vadně, a jestliže se v důsledku toho užívání bytu zhoršilo.

(3) Nájemce má právo na přiměřenou slevu z úhrady za plnění, poskytovaná s užíváním bytu, pokud je pronajímatel řádně a včas neposkytuje.

dále pak § 679 OZ