ten který je

Plesnivé ovoce

Dobrý večer,dnes jsem byl nakoupit v Albertu a k mému zděšení jsem objevil zabalené plesnivé banány a jahody s cedulkou – sleva 50%.Ovoce bylo značně plesnivé.Otázkou je,zda může obchodní řetězec prodávat takové potraviny a zda neporušuje nějaké hygienické normy.Díky.

Nejlepší odpověď
arygnoc

nemôže ich predávať.
treba zavolať obchodnú inšpekciu alebo hygienu.
Ale v obchodných reťazcoch to nie je žiadne prekvapenie.
Doplňuji:
jpau:

poľské banány? hm, hm…

Další odpovědi
hanny 2

Plísní a hnilobou napadené potraviny inspektoři označují jako nevhodné k lidské spotřebě a musí být vystaven zákaz uvádění do oběhu!
Bývá zahájeno správní řízení o uložení pokuty.

anonym

Znám plísňový sýr, ne plísňové banány. Jasně že se plesnivé ovoce prodávat nesmí. Odporuje to hygienickým předpisům.
Zřejmě řetězec neuhlídal kvalitu slevněného zboží. Každou chvíli má nějaký velkoobchod ostudu a oni si na to nejsou schopni dát patřičně pozor.

Damiana

Ne, nesmí se prodávat, protože je to proti veškerým hygienickým (a snad i etickým – o.ř.) předpisům.
Jenomže, pokud lidi budou nadšeně kupovat to, co se podle zákona nesmí dát zkrmit ani dobytku, není se čemu divit.

Robert_PM

Obrátil bych se na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci…

suaeda

Občas si takových „plesnivých“ slev v supermarketech všimnu. Obchodníci nás spotřebitele asi zkouší zda si to nakoupíme. V sousedních zemích (Rakousko, Německo) to vidět není. Inu do té slušné Evropy máme čím dál tím dál.

jpau

Pokud ti řeknou, že je to zboží s prošlou záruční lhůtou tak si myslím že to je ok, protože takové obchody existují (některé věci se příliš nezkazí když projdou – alkohol, cigarety, některé druhy cukrovinek, brambůrek atp.).

Na druhou stranu – pokud je to zboží označeno jako II. jakost (dovoz Polsko) tak to plesnívé být nesmí, protože i přes to, že je to II. jakost to má platnou expiračku.

Každopádně nedoporučuju nakupovat v Aholdu, osobně mi přijde, že se poslední dobou dost zlepšil Kaufland, možná jestli máš v okolí stojí za to zkusit 😉.

ratava

prodávat, jako „vyměnit zboží za peníze“, by je prodejci neměli a jako poslední článek kontroly by v tomto případě měli fungovat pokladní, kterým projde zboží před očima jako posledním…
Ale dle směrnic komise EU existuje určité procento vadných (prošlých, plesnivých…) výrobků, které se při kontrole mohou objevit… Asi se počítá s tím, že i člověk se může mýlit a tím pádem toto přehlédnout…
Můžete dát podnět k šetření k SZPI, ale než se tam dostane…

Nejjednodušší je přestat do takových obchodů chodit nakupovat…