Lotus

Platový výměr

Prosim Vás chci se zeptat zda musím přistoupit na nový platový výměr(samozřejmě nižší,než stávající)?Jsem povinen tento výměr podepsat?
Děkuji
Doplňuji:
Pracovní smlouva byla sepsána v roce 1999.Sjednaný druh práce truhlář-lakýrník.
Mzdové podmínky:základní mzda 30,–kč/hod
hodinový koeficient 2,20
Ke mzdě náleží pohyblivé složky mzdy,za podmínek stanovených vnitřnímimzdovými předpisy.
Jako pohyblivá složka mzdy se sjednávají prémie ve výši základní mzdy.Pracovník se zařazuje do tarifního stupně 5 .
Tak toto je znění smlouvy.
V platovém výměru mám 59kč/hod.Pruměrný čistý výdělek mám 20–21 tisic.

Nejlepší odpověď
standa

Záleží na tom, zda konkrétní platový výměr je nedílnou součástí vaší pracovní smlouvy…, pokud by tomu tak bylo, tak změna platového výměru je vlastně změnou pracovní smlouvy, kterou musí akceptovat obě smluvní strany.

Obávám se však, že vaše pracovní smlouva pouze ODKAZUJE na platový výměr…, v tomto případě pak zaměstnavatel musí respektovat ´pouze´ své interní směrnice, které by měly obsahovat:

  • výčet funkcí či pracovních pozic
  • zařazení těchto funkcí do platových tříd či skupin
  • a vymezení rozsahu mzdy „od – do“, které přísluší jednotlivým skupinám.

Pokud žádné takovéto interní směrnice neexistují, tak je na vašem zvážení, zda byste chtěl investovat čas a možná i nějaké peníze (pro advokáta) a jít do sporu, který by ale neměl být úplně ztracený.

Doplňuji:
Pokud jsem dobře pochopil z vašeho doplnění otázky, co obsahuje vaše pracovní smlouva, tak vás musím bohužel zklamat, protože zaměstnavatel vám MUSÍ zaručit jen část mzdy ve výši 30 Kč / hod. Ostatní část mzdy je složkou pohyblivou… a přestože vás zaměstnavatel o 1 Kč nejspíš ošidil (protože správně byste v platovém výměru měl mít 30+30 Kč / hod.), tak NÁROK na vyšší mzdu nemáte.

p.s. nepochopil jsem ten hodinový koeficient 2,2

Další odpovědi
mosoj

Záleží jak máte zakotvenu mzdu v pracovní smlouvě. Pokud to neodporuje znění pracovní smlouvy je změna platového výměru možná.