Trumpeta

platnost smlouvy

V roce 10/2008 byla uzavrena smlouva o pujce penez. Jeden Veritel a dva dluznici /jeden soukroma soba a druhy pravnicka osoba/, kteri si ve smlouve rozdelili dluh na pul. jeden Dluznik prodal v roce 2009 s.r.o. druhemu dluznikovi. Prechazeji veskere pohledavky a zavazky na druheho dluznika ? Ale kdyz se sjednavala smlouva, tak se misto datumu 2008 napsalo 2009. Je smlouva platna ?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Ano smlouva je platná. Smlouva o půjčce peněz nevyžaduje písemnou smlouvu, pouze se potom hůř prokazuje z pozice věřitele, ale opravdu zákon nevyžaduje písemné vyhotovení. Že je napsané špatné datum nevadí, jediné potřebné datum je datum splatnosti a ani to být uvedeno nemusí, jelikož podle obč. zákoníku je půjčka splatná po vyzvání a to na adrese dlužníka.

Další odpovědi
standa

Ještě doplňuji odpověď na podotázku „Prechazeji veskere pohledavky a zavazky na druheho dluznika ?“

Pohledávky přecházejí všechny, ale u převodu závazků to je složitější, neboť zde musí s převodem souhlasit věřitel. Pokud souhlas nedá, pak závazek zůstává původnímu dlužníkovi.

V praxi však věřitel nemá důvod nedat souhlas s převodem závazku vůči jeho osobě novému dlužníkovi, protože je nejspíš větší pravděpodobnost, že závazek bude splacen 🙂