Platnost OP – záznam změny stavu

Jsem ve fázi, kdy budu podepisovat kupní smlouvu. Mám platný OP (do r.2017), ale roh je odstřihlý z důvodu změny stavu po úmrtí manžela. Nebude toto problém při právních aktech spojených s prodejem domu? Děkuji
Nebude toto problém při právních aktech

Nejlepší odpověď
Výletník8

Při těchto úkonech to na závadu není, průkaz je platný. Podle zákona o občanských průkazech, § 12, odst. (4): „Oddělení vyznačené části občanského průkazu podle odstavců 1 a 3 se nepovažuje za poškození nebo zničení občanského průkazu.“. Mezi důvody skončení platnosti občanského průkazu podle § 11 téhož zákona změna rodinného stavu není, mezi důvody je poškození a dále, když „občanský průkaz obsahuje neoprávněně provedené změny, nesprávné údaje, s výjimkou případů uvedených v § 12 odst. 1 a 3“. Podle § 14 odst. (1) písm. c) bod 6. je ale občan povinen požádat o nový občanský průkaz do 15 dnů po obdržení úmrtního listu manžela. Na platnost kupní smlouvy však případné nedodržení vliv snad nemá.

Zdroj: portal.gov.cz/za­kon/328/1999/12

Další odpovědi
Miroslavst

Pokud má OP odstřihlý roh, tak je ve skutečnosti neplatný!
Je možno se s ním prokázat, ale měla byste co nejdříve nechat udělat nový.
Všude kde je nutný platný doklad, tak jste vlastně bez dokladu.