qidal

Platím ZP a SP na brigádě jako student?

Ahoj, chci se zeptat, jestli mám platit zdravotní a sociální pojištění, když jsem jen na brigádě a jsem student. Díky :)
Doplňuji:
Já mám dohodu o pracovní činnosti, 20h/týden.

Nejlepší odpověď
ivzez

Odměna z DPČ s 20 hodinami týdně překročí
vyměřovací základ (2.500 Kč měsíčně),
takže z ní zaměstnavatel musí strhnout a odvést
sociální i zdravotní pojištění.

Doložte zaměstnavateli potvrzení o studiu.
Pak zaměstnavatel nebude muset odvést zdravotní
pojištění ve výši odpovídající minimální mzdě (celý rozdíl
byste hradil Vy), odvede je jen z dosaženého příjmu.
(Sociální pojištění se nedoplácí.)

Podepište u zaměstnavatele prohlášení
k dani z příjmu a nebudete platit žádnou daň
(pokryje ji sleva na poplatníka a na studenta).

Další odpovědi
da ny

Záleží na typu pracovní smlouvy.
Dohoda o provedení práce/300 h v roce, s příjmem do 10 000 Kč/měs. nezakládá zaměstnanci ani zaměstnavateli povinnost platit ZP a SP.
Doplňuji:
Za důchodce platí ZP také stát, z každého příjmu (HPP, DPČ) zaplatí vždy ZP + SP kromě DPP s příjmem do 10 000 Kč, při uplatnění slevy na poplatníka pak až z této částky neplatí ani 15% daň z příjmu.
U studenta uplatňují slevu zpravidla rodiče.
Záleží tedy na typu pracovní smlouvy, kterou máte podepsanou.

Pepa25

Otázka není, jestli „máte platit“, ale jestli vám ZP a SP strhají (pokud jste student a ZP za vás platí stát) … Odpověď je: záleží na výši příjmu …

http://www.jak­podnikat.cz/do­hoda-pracovni-cinnosti.php