Staraľová

Platím dane když se staram o nevojprávnou dcéru?

Moje dcera je nesvojprávni stárám se oni a pobýram opatrovatelské nemůžu do práce.. No nevím jestli taky musím přiznat dane???

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Pokud nechodíte do práce a nemáte žádný příjem (kromě podpory při ošetřování člena…), není z čeho podávat daňové přiznání. Pokud nemáte příjmy, neplatíte ani žádné daně.

Další odpovědi
pusinka50

Paní, napište srozumitelně česky, o co Vám jde. Jestli je Vaše dcera nesvéprávná a Vy na ní pobíráte, jako její soudem stanovený opatrovník, pečovatelský příspěvek, tak vůbec nechápu, z čeho chcete přiznávat daně? Jestli si k tomu ještě přivyděláváte, tak to nikomu neříkejte, protože Vás někdo může udat nebo sociálka na občasných kontrolách, na které chodí, zjistí, že nejste doma a Váš příspěvek sebere nebo rapidně sníží. A potom se divíte, že nemáme rádi „nepřizpůsobivé“, kteří celý život nepracují, žijí z ohromných sociálních dávek, ze kterých se jim navíc i počítá výše důchodu:-((
Doplňuji:
ad ivzez: nestraším uživatelku, vím jen z vlastní zkušenosti, že sousedovi, který pobíral pečovatelský příspěvek na svou nemohoucí matku, chodily domů ze sociálky kontroly, jestli se o ní stále stará. Nepíši sem příspěvky, kterými si nejsem jistá. A když si nejsem úplně jistá, napíši „myslím“, což v této odpovědi nefiguruje,

ivzez

Jde o ČR nebo o Slovensko?

  • ——

Umím odpovědět pouze pro ČR:

Pokud si při péči o dceru vyděláváte (to samozřejmě smíte), a pokud Vám zaměstnavatel neprovedl roční zúčtování daně z příjmu, budete muset podat daňové přiznání.

Pokud pouze pečujete o dceru a nevyděláváte si,
nemáte z čeho odvádět daň (dávky dani nepodléhají).

@Pusinka50:

Máte nějaký rozumný důvod, proč tazatelku strašíte?

Péče o nemocného člena rodiny je něco jiného než pracovní neschopnost. Pečovatel nemusí dodržovat léčebný režim a pokud člena rodinu chvíli „ohlídá“ třeba sousedka, může si člověk pečující o člena rodiny přivydělat.

Ostatně přivýdělek je možný (za předpokladu, dodržení léčebného režimu) i v době pracovní neschopnosti.

ivzez

@Pusinka50:

Sociální dávky nejsou nijak vysoké a NIKOMU se z nich NEPOČÍTÁ DŮCHOD!!
Dávky nemohou sloužit jako základ pro výpočet jiných dávek.

Ti, kdo po celý život nepracují, nebudou mi při dosažení důchodového věku nárok na důchod, protože za ně nikdo nehradil důchodové pojištění.

Vaši odpověď jsem nahlásila.
Kromě toho, že je chybná, podněcuje k nenávisti …