AmazedWolf

Platily přísné nacistické zákony o ochraně zvířat a přírody i v Protektorátu Čechy a Morava?

http://m.boju­jemezazvirata­.webnode.cz/new­s/prisne-zakony-na-ochranu-zvirat-nacisticke-nemecko/

Nejlepší odpověď
annas

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:PXqpwlu1yv­QJ:www.apliko­vanepravo.cz/clan­ky-pdf/48.pdf+&cd=4&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz

TOMÁŠ RYDVAL
Ochrana zvířat proti
týrání jako součást
právní ochrany zvířat

Aplikované právo 2/2006

Zajímavé je, "že za první republiky platila ochrana zvířat proti týrání recipovaná z rakouského práva, Nutno si uvědomit, že obecně rakousko-uherská právní úprava ochrany zvířat postačovala, a to mj. i proto, že prvorepublikoví sedláci si svých hospodářských zvířat vážili.

To však již neplatí od poloviny 20. stol., kdy se životní pohoda zvířat (welfare) razantně snížila v důsledku trýznivých podmínek velkochovů.

Vraťme se však zpět a připomeňme, že zásadní ochrana zvířat přichází poté, kdy v noci ze 14. na 15. března 1939 obsadila německá armáda území Čech a Moravy a 16. března 1939 A. Hitler zřídil „Protektorát Čechy a Morava“.

S účinností od 13. 4. 1939 došlo k podrobnější úpravě ochrany zvířat proti týrání (v tom smyslu jak ji chápeme dnes) nařízením vlády č. 106/1939 Sb., o ochraně zvířa ttýrání.

Později bylo toto nařízení ještě doplněno (nikoli novelizací) naříze-
ním vlády č. 109/1941 Sb., kterým se vydávají podrobnější předpisy o ochra-ně zvířat proti týrání. Speciálně pak na ochranu zvířat při přepravě byla vydánavyhláška č. 110/1941 Sb., jíž se vydávají některé předpisy o dopravě zvířat po železnici a motorovými vozidly. Tyto právní předpisy jsou přímými předchůdci dnešního zákona na ochranu zvířat proti týrání, přičemž ve srovnání s ním v zásadě obstojí.

Nechceme tvrdit, že s okupací Hitlerových vojsk přišlo nějaké dobro (v podobě právního předpisu na ochranu zvířat proti týrání), ale záměrně poukazujeme na historický paradox v ochraně lidských práv ve srovnání s ochranou zvířat, resp. opět jejich „práv“.

Zatímco i základní lidská práva pro jednotlivce bez árijského původu pozbyla platnost, tak zvířatům se naopak jejich „práva“ rozšířila, a to zásadně.

Novelizované nařízení vlády č. 108/19 atd "

Potvrdilo se, že ten, kdo je milovníkem přírody a zvířat, nemusí mít kladný vztah k lidem, jak o tom svědčí nacistické holocausty.