postcd

Platidlo – kakaové boby?

Četl jsem, že „Aztékové si totiž více cenili jadeitu a nefritu (a v roli platidla mimochodem používali kakaové boby).“ Je to pravda?

Mohli bychom v ČR používat něco podobného? (tedy ne úplné nahrazení korun, ale jako doplněk..)

Nejlepší odpověď
MK44

Každá směnná hodnota je závislá na společenské konvenci. Tedy zda ji někdo další přijme. Ale boby nebudou dostatečně trvanlivé. Uložíte si úspory do slamníku a ony Vám tam zhnijou. Ale koneckonců, když si uložíte peníze do české banky nebo kampeličky, můžou dopadnout stejně. A z bobů si můžete aspoň uvařit kafe. Zlato můžete vyvářet a vyvářet a …