bolak

Platí v USA stále ono pravidlo, že prezidentem se může stát pouze rodilý Američan, nebo už se to změnilo?

Narážím na film z počátku 90. let Demolition man, kde Sly Stallone se v budoucnosti podivuje: "„-Knihovna Schwarzeneggera? .. -Prezidenta Schwarzeneggera.. -Cože, On byl prezident? .. -Ano, i když nebyl rodilý občan USA, ale změnila se ústava. .. -Počkat, to mne zajímá! Vlastně, ne, nechci to slyšet.“

Mimochodem, ví se přesně kterého roku se v tom filmu stal A. Schw.. prezidentem, neprošvihne svoji vlastní budoucnost?

Nejlepší odpověď
annas

Ze stránky, která byla akatualizovaná 17. 12. 2015, uvádím toto:

Status – přirozený – narozený občan Spojených státech je jedním z požadavků způsobilosti stanovených v Ústavě Spojených států pro zvolení do funkce prezidenta a viceprezidenta.

Další vysvětlení pro 21. století – „rodilý“ zahrnuje všechny lidi narozené, kteří podléhají jurisdikci Spojených států,. Obecně, lidé narození ve Spojených státech i narození americkým občanům, rodičům, v cizích zemích, narození i v jiných situacích, které splňují zákonné požadavky na americké občanství při narození.

Více v odkazu

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Natural-born-citizen_clause

Třeba možným kandidátem 2016 na prezidentský úřad je senátor. Ted Cruz ( za Texas), který se narodil v Kanadě, otec Kubánec, matka USA.

Další odkaz
http://usgovin­fo.about.com/od/the­presidentandca­binet/a/presre­quire.htm

Další odpovědi
chachar1922

Podmínky pro zvolení za prezidenta upravuje Ústava Spojených států, konkrétně:
„Volitelnou na úřad prezidenta může být jen osoba, která získala občanství Spojených států zrozením či měla toto občanství v době přijetí ústavy, dosáhla věku třiceti pěti let a bydlí alespoň čtrnáct let ve Spojených státech.“

Našla jsem tohle. Tak třeba to je aktuální, netuším. Jo a nevím proč nejede odkaz.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Volba_prezi­denta_Spojen%C3%BDch_­st%C3%A1t%C5%AF_a­merick%C3%BDch

gecco

To pravidlo platí stále…
A myslím, že přesný rok v DM zmíněn není.