mojitek

Platí ÚP zdravotní pojištění na celý měsíc?

Platí ÚP za celý měsíc i pokud se člověk přihlásí třeba až 24.dne v měsíci?Díky za plodné a vyčerpávající odpověďi 😉

A když to nebylo placeno ten měsíc/nebyla výdělečná činnost.. atd?

Nejlepší odpověď
ivzez

ÚP zdravotní pojištění nehradí vůbec.
Za uchazeče o zaměstnání hradí pojistné stát.

OBZP hradí pojištění poprvé za měsíc, v němž za ni od prvního do posledního
dne včetně neodvede pojištění zaměstnavatel nebo stát.

Pokud zaměstnání skončilo 31. srpna a na ÚP se zaregistrujete až 30. září,
uhradí stát pojistné za 30. září, ale Vám žádný dluh nevznikne.

Další odpovědi
JájsemRaibek

do 23. platí zaměstnavatel, od 24. ÚP. Tím zaměstnavatelem mám na mysli jakoukoli výdělečnou činnost, pobírání důchodu atd. Prostě do 23. jsi byl někde nebo sis ho platil sám.

Skončíš HPP 31. a zaregistruješ se až 24:?
Nevadí, pojišťovna do 30 dní nevymáhá pojistné. Dříve vymáhala třeba jen sobotu a neděli, protože jsi skončil v pátek a nasoupil v pondělí, ale to je již minulost.

mojitek

ivzez : díky. Ale není náhodou ÚP státní instituce,čili stát" …? 😉

mojitek

jj,ne úplně takhle,ale taknějak .Prostě od 1.9. není placeno zdravotní.Jde mi o to,aby nebyl rest.Takže když se člověkzaregistruje třeba zítra na ÚP,tak rest vůči zdravotní poj. nebude jestli jsem to dobře pochopil?

JájsemRaibek

Ano, pochopil. Teoreticky rest bude, ale pojištovna jej nevymáhá, protože náklady jsou vyšší. Jen pro info, sám jsem byl 14 dní bez pojištění a při dotazu jak na mé kartě pojištěnce, tak přímo na pojištovně, vše v pořádku.

mojitek

ok,díky za info 😉