bolak

Platí u dlouhodobějších úrazů (třeba 1 rok) nemocenskou zaměstnavatel nebo stát?

Nejlepší odpověď
johana 56

V letošním roce se snižuje výplata nemocenské zaměstnavatelem na 14 (loni 21) od čtvrtého dne DPN.Potom platí ČSSZ,v případě uznaného pracovního úrazu doplácí zaměstnavatel rozdíl mezi dávkami a mzdou.

Další odpovědi
Alesh

Stonat můžeš max. rok, pak tě musí uschopnit nebo poslat do invalidky. Do nějakého počtu dní platí zaměstnavatel (nevím přesně je to nějak 15, 20 nebo 30 dní), pak už stát.

ivzez

Zaměstnavatel hradí jenom náhradu mzdy za nemoc,
a to jeno za pracovní směny naplánované do 14. dne nemoci
(s výjimkou prvních 3 směn, za ty zaměstnancům nenáleží nic).

Od 15. dne nemoci vyplácí nemocenské OSSZ.
podpůrčí doba pro nemocenské činí 380 kalendářních dnů.

V případě pracovních úrazů a u nemocí z povolání se
po skončení léčby ještě doplatí ztráta na výdělku,
bolestné a odškodné.