annas

Platí stále, že pojmenování měsíce října bylo správně vybrané podle říje?

Užívá se pojem říje u všech samců?

Nejlepší odpověď
rynek878

Panuje všeobecná představa, že měsíc říjen je obdobím říje spárkaté zvěře. Ačkoliv podle ní měsíc dostal svůj název, není to zdaleka pravdou.

link:

Zdroj: http://www.roz­hlas.cz/priro­da/zvirata/_zpra­va/rije-v-rijnu--639036

Další odpovědi
vagra

Podle Wikipedie je v Gregoriánském kalendáři měsíc říjen skutečně pojmenován podle j e l e n í říje.

Kopie z diskuze,protože tam málokdo chodí:

Pro Barbakan-Nabízím dvě verze:
1/Původně to byl prasinec,pak se to nějak změnilo
2/Ti samci,na které se nedostalo v říjnu,se doprošovali ještě celý další měsíc.:-)
V případě druhé alternativy,by se tak mohlo/pro některé samce/ jmenovat kromě října, ještě dalších jedenáct měsíců v roce. 🙂

Zdroj: Wikipedie

anonym

Ano,platí stále,ale myslím jen u samců divoké zvěře v tomto období. A víte,proč je 12 měsíc nazvaný prosinec?!
Doplňuji:
Ano,ten 12 měsíc je (bylo)
období zabíjaček a proto ten prasinec(prosinec).

annas

Barbakane, vím. Někde se uvádí, že původní název byl prasinec – zabíjačky.
Ale jiná verze – od staročeského sinoti – zářiti, probleskovat – slunce probleskuje mezi mraky.

vagra

Pro Barbakan-Nabízím dvě verze:
1/Původně to byl prasinec,pak se to nějak změnilo
2/Ti samci,na které se nedostalo v říjnu,se doprošovali ještě celý další měsíc.:-)
V případě druhé alternativy,by se tak mohlo/pro někoho/ jmenovat kromě října, ještě dalších jedenáct měsíců. 🙂

annas

Vagro, proč jse nešel dopředu. Četla jsem Barbakanovu odpověď nepozorně.

vagra

Reagoval jsem na jeho na odpověď tady.Domnívám se,že je to tak správné.

vagra

Změnil jsem své rozhodnutí o umístění reakce,protože do diskuzí skoro nikdo nechodí.