IQ tykve

Platí se daň nebo ne?!

Se sousedem se přeme, zda musí zaplatit daň z příjmu, když prodal Obci (Obecnímu úřadu ) věc movitou. Jsem názoru, že nemusí! Je můj názor správný ?
Děkuji za vysvětlení.
Doplňuji:
POZOR !!! To není prodej nemovitosti! Byly prodány panely (betonové) .

Nejlepší odpověď
autacek

Prodej movitých věcí je v tomto případě osvobozen, pokud panely neměl v obchodním majetku. Blíže par. 4 zák. 586/92 Sb.

Další odpovědi
Drap

Možná pomůže toto :
Abyste nemuseli při prodeji domu včetně pozemku či bytu platit daň z příjmu fyzických osob a podávat daňové přiznání, tak je nutné, aby byly splněny tyto podmínky:
•Jako prodávající musíte mít v prodávané nemovitosti bydliště nejméně po dobu dvou let bezprostředně před prodejem.
•Jestliže jste jako prodávající neměli bydliště v prodávané nemovitosti v zákonném stanovené době, tak je příjem z této transakce osvobozen od daně z příjmu, pouze pokud použijete jako prodávající získané finanční prostředky na uspokojení vaší bytové potřeby.
•V případě, že nesplňujete ani jednu z výše dvou uvedených podmínek, tak nebudete podávat daňové přiznání a platit daň z příjmu, když jste prodanou nemovitost vlastnili nejméně pět let před prodejem.

Trošku odlišná je situace při prodeji družstevního bytu, kde se jedná o převod členských práv družstva. Při prodeji družstveního bytu nebudete tedy platit daň z příjmu fyzických osob, jestliže doba mezi nabytím členským práv a jejich převodem uplynula doba pěti let.

Když není ani jedna z uvedených tří podmínek splněna, tak musíte daňové přiznání podat a současně odvést vypočítanou daň z příjmu fyzických osob. Zaměstnanci si tak musí vyžádat od svého zaměstnavatele včas „Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti.“

Zaplatíte však daň z převodu nemovitosti

I když splníte zákonné podmínky a nemusíte podávat daň z příjmu fyzických osob kvůli prodané nemovitosti v roce 2011, tak jste měli povinnost zaplatit daň z převodu nemovitosti. Sazba daně z převodu nemovitosti činí 4 % (změna od 1.1.2013) z ceny prodané nemovitosti dle znaleckého posudku a musí být na finančním úřadu zaplacena do tří měsíců od zapsání vkladu do katastru nemovitosti.

Doplňuji:
Tak se omlouvám. U movitých věcí je to dáno sumou, za kterou prodal. Do výše 6000 nebo 10000 za rok platit nemusí.