annas

Platí pranostika: „Na Hromnice musí skřivánek vrznout, i kdyby měl zmrznout“?

Skřivani pravidelně přilétají na jižní Moravu kolem 24. února. Kdo tedy přílétá 2. února? Omyl?
Doplňuji:
Ad www – juliánského, gregoriánský kalendář vynechal 10 dní najednou, takže po 4. říjnu následoval 15. říjen 1582. Dnes je rozdíl mezi oběma kalendáří 13 dní – např. české Vánoce a pravoslavné Vánoce.

Nejlepší odpověď
www

Podle posledních „výzkumů“ neplatí.
Pranostika totiž prý vznikla ještě za jiného kalendáře (tuším gregoriánský), který se o pár dní, narozdíl od dnešního, lišil a tedy je to dnes o něco později.
Víc si nepamatuji 😁
Doplňuji:
No jó, no. Jsem starej a blbej 😁.
Díky za doplnění, ale stejně to holka zase zapomenu, se znám. Dyk já čeče ani nevím, kterej kalendář je teď 😁..

Další odpovědi
vagra

…Naši předkové byli s přírodou sice více spjati než jsme dnes my, ale i oni se mohli dopustit omylu. Skřivanův blízký příbuzný chocholouš obecný mu je velmi podobný nejen svým vzhledem, ale i zpěvem a způsobem života. Navíc se u nás vyskytuje celoročně.

Od skřivana polního se odlišuje zejména větší chocholkou, která je dobře viditelná, i když je složená, delším zobákem a celkově tmavším zbarvením.
Chocholouš osidloval zemědělskou krajinu Evropy relativně pozdě, např. v Dánsku se objevil až v druhé polovině 19. století, ale v českých zemích se nejstarší zpráva o něm objevila už roku 1360 v latinsky psaném rukopisu mnicha Clareta. Takže v době vzniku pranostiky se zde už prokazatelně chocholouši vyskytovali a mohli přispět k jejímu vzniku…

Zdroj: http://www.vel­kaepocha.sk/20120229­19215/Skrivan-na-Hromnice-musi-vrznout-...-a-je-to-opravdu-skrivanek.html

www

Vagra promiň, ale viděl jsi někdy chocholouše/skři­vana a slyšel zpěv těch ptáků?
Nespoléhej se tolik na net. Obojí je nezaměnitelné! Chocholouši mají viditelnou chocholku a zpěv úplně jiný 😉
Praxe

vagra

www-to přece navylučuje možnost, že si chocholouš na Hromnice nemůže vrznout.:-D

Já zase z vlastních zkušeností vím, že zpěv skřivana, přesto že to tvrdí pranostika, ani zdaleka nepřipomíná vrzání.:-)

www

Ale ano, právě v té době připomíná spíše vrzání.
On totiž nezpívá v té době jako později, jsou to jen takové krátké, přesto charakteristické trylky, typické pro časné období a pokud vím, ani u toho zpěvu nelétá (pokud, jen nakrátko), tak jako v létě či pozdním jaru 😉.