Platí ješte zákon o nenahlášení řidiče mého vozidla?

Reaguji na výše citovaný příspěvek a mám konkrétní doplňující dotaz.
Jsem jediným jednatelem společnosti, která má dva společníky. Společnost obdržela výzvu,sdělila, kdo řídil firemní vozidlo, které spláchalo přestupek (asi radar). Jakým způsobem mám na toto zareagovat. Pokud vím, tak jsem byl asi za volantem, což znamená, že bych se v rozporu s Listinou práv.. měl udat… Jak na to, vyhrožují pokutou.. Děkuji Česák

Odpovědi
cukrar

osoba blízká existuje stále, ale u Vás není společník osoba blízká.
Zjistěte kdo vozidlo řídil a předejte mu potřebné dokumenty aby sám reagoval. Nebo ohlaště orgánům, vozidlo řídil, Ištván Medrám, když byl u nás na kontraktech.

Zdroj: www.autoweb.cz

standa

Na osoby blízké zapomeňte, protože byste nejspíš musel následně složitě prokazovat na základě jakého „oprávnění“ tito příbuzní služebním autem jeli.

Nepochybně můžete ale odmítnout svědčit vůči SOBĚ, což vám zaručuje jednak Listina základních práv a svobod článek 37 odst. 1, který zní: „Každý má právo odepřít výpověď, jestliže by jí způsobil nebezpečí trestního stíhání SOBĚ nebo osobě blízké.“

Pokud Vám tedy policie ČR neprokáže, nějakým JINÝM způsobem, že jste vozidlo řídil, nemůže vám udělit postih.