annas

Platí ještě v současnosti úsloví „Řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, jaký jsi?“ Nebo jde o mýtus?

  1. Pomáhá četba formovat naše názory?
  2. Můžeme si vzít z četby ponaučení, nebo nás vede k černobílému vnímání světa?
  3. Okrádá nás kniha o čas, po který bychom mohli sledovat televizi nebo být u počítače?

Děkuji za vaše názory.

Doplňuji:
Osobně se domnívám, že mladí čtou opravdu méně než starší generace, tudíž úsloví platí jen částečně.

Jeden důvod, proč mladí nečtou, mě nepřekvapil: počítač. Trefně to napsala jedna studentka na blogu iDnes: „Kdo by pak za mě postřílel všechny ty virtuální postavičky?“ Je důležitější zabít virtuálního nepřítele než se něco dovědět?

Někdo řekne, že nemá čas. Najde si čas na něco jiného? Myslím si, že číst knihu je nejlepší prostředek k zabití času.

Jak napsal Heinrich Heine.
Jedni čtou, aby si zapamatovali, druzí proto, aby zapomněli.

Nejlepší odpověď
Jikra

Nevím, ale obávám se že už asi neplatí.
Co se vašich otázek týka tak:
Ad 1. Ano
Ad 2. Ponaučení – ano.
Ad 3. Ne.
Ale je tady velké ALE.
Ale mladí na čtení nemají čas a to si pamatuju i ze svého mládí. Mají jiné zájmy a dnes i jiné technologické vymoženosti.
V dnešní těžké a uspěchané době střední generace dnes a denně bojuje o žvanec a když přijde domů z práce tak je ráda že je ráda.
A senioři, tak ti to taky nevytrhnou, protože knihy jsou drahý, někteří z nás i blbě vidí a to soustředění už taky není ono.
Bohužel doba už je taková a nevěřím, že by se lidi vrátili ke knihám, tak jak to bylo dřív.

Další odpovědi
suaeda

Úsloví řekni mi co čteš, a já ti řeknu, jaký jsi platí, ale jen pro toho kdo čte. Dnes asi mladší ročníky čtou méně, ale střední a starší generace, zejména ženy čtou hodně. Občas, když jsem v Praze a podívám se na okolní spolucestující v městské dopravě tak zhruba tak 1/4 (hlavně ženy) čte nejen časopisy, ale i silnější knihy. Vůbec v dnešní uspěchané době, kdy není mnoho času se dovalíme z práce domu, kde nastává další směna v domácnosti a večer kdy jsme unaveni tak z lenosti pustíme bednu a čekáme co nám nadělí. Samozřejmě většinou nekonečné seriály a pro chlapi nějaký ten sport. Čas na dobrou knihu je většinou o víkendu či dovolené.
Četl jsem hodně (díky tomu jsem v minulosti zvládl maturitu z ČJ) a čtu dál pokud je čas a najdu zajímavou knihu. Většinou mě zaujme určitý autor v knihovně, a protože je pro mne čtivý tak přečtu celé jeho dílo. Autorů bych mohl jmenovat dost. Moje žánry jsou historické romány, cestopisy, dobré sci-fy, životopisy a romány typu Jih proti Severu, Poutníci apod. Nepohrdnu ani dobrou odpočinkovou detektivkou. Hodně upřednostňuji historické romány z Anglického prostředí, nebo ze starého Egypta a osídlování Ameriky. Nerad čtu zákonné normy a jejich výklady. Ale žel musím.
Na závěr abych nezapomněl na otázky. Zde jsou mé odpovědi: 1/ částečně ano, 2/ určitě ano, 3/ myslíme si že ano, ale není tomu tak.

Drap

Celé už zřejmě neplatí, protože spousta mladých lidí nečte vůbec. Přímo mne děsí, když občas zaslechnu, a spíše jako chlubení, že člověk v 17 letech doposud nepřečetl ani jednu knihu. U těchto by jsme potom museli říct, že nejsou nijací. Osobně si to vůbec nedokáži představit.
Přesto stále platí, že bod 1 a 2 jsou zcela pravdivé a bod 3 je nepravdivý, i když to některým lidem jako pravdivé může připadat.

led

Jednoznačne, krátkym slovom ano, alebo nie, nemožno odpovedať ani na jednu z vašich otázok. Veľa závisí aj od znalostí a skúseností odpovedajúceho.
Titulok – ano, nejde o mýtus. Platí to aj dnes, podľa typu čítanej literatúry a jej množstva sa dá usudzovať aj stupeň schopností myslenia i a rozlišovania reality od fikcie.
1 – jednoznačne ano.
2 – Ano, ponaučenie sa dá získať z prečítanej knihy, dokonca i z rozprávky, alebo fantastiky. Záleží od uhlu pohľadu čitateľa.
Čiernobiele vnimanie sveta môže vzniknúť pri čítani len jednostranne zameranej litaratúre, bez ohľadu na to, či ide o odbornú literatúru, alebo beletriu. Množstvo vysokokvalifi­kovaných odborníkov sa čítaním len odbornej literatúry, všetko ostatné považujú za zbytočný brak, sa práve vďaka tejto jednostrannosti vzďaluje od reality života.
3 – Televíziu, či počítač, nemôžte mať všade so sebou, knihu, ale áno (môže byť v papierovej, či elektronickej forme). Čítanie knihy v hromadnom dopravnom prostriedku vás určite neokráda o čas, ktorý strávite počas prepravy. Práve naopak, týmto spôsobom čas šetríte.
PS.
Tieto moje poznámky, prirodzene neplatia len pre knihy, ale pre literatúru všeobecne, teda aj pre noviny.

zzzzz

Dnešní děti skoro vůbec nečtou. Úsloví bych bohužel změnila ☹
„Řekni mi, co hraješ, a já ti řeknu, jaký jsi?“
Ty chytré telefony a mobily pohlcují svět.

Četba formuje názory, je s ní ponaučení, není ztrátou času.

Dnes jsem viděla na hřišti 4 děti, seděli na prolézačce a každý z nich čučel do vlastního mobilu. Knihy v něm určitě nečetli. ☹
Doplňuji:
z ní ponaučení (z koho, z čeho) 🙂

anonym

Myslím, že dnes už tak málo lidí (zejména mladších) a tak málo čte, že by ´první část´ věty bylo potřeba inovovat – třeba na „řekni mi, co hraješ“…
😉
Ad 1. určitě ano – jako jakékoli získávání informací
Ad 2. ponaučení určitě – ale zda získáme černobílé ´vidění´ záleží na čtené knize i předchozích zkušenostech
Ad 3. určitě – a jen každý sám si musí rozhodnout, co je (pro něj) přínosnější

petra15

Samozrejme, ze je knizni vzdelani daleko lepsi, nez ztrata casu u TV. Uz jen casove nemuze TV nikdy dat tolik (ale asi jen desetinu)obsahu. Takze kdyz si uvedomime kolik casu stala toho autora ta tvorba te knihy--- musi byt kniha hodnotnejsi. Ale prave ta veta „rekni mi, co ctes, a ja …“ musela byt za komunistu asi dost nebezpecna----doplnila bych ji----:......„te poslu hned do vezeni“.

bricks

Četba je velmy důležitá. Je vážně škoda že mladí tak málo čtou.

  1. Samozdřejmě že knihy dokážou formovat osobnost.
  2. Ano, podle zvolené knihy.
  3. Ne, vždy dám přednost knize před nějakou hloupostí v televizi.

Emefej

To úsloví stále platí, ale pouze u těch, kteří čtou.

lota

Ano – Ne – Ano – Ano – Ne. Čte se méně, ale u těch, kteří čtou to úsloví platí pořád. O čas nás okrádá spíš televize nebo počítač…

Kelt

Četba , divadlo, případně film , samozřejmě hodnotná díla nutí k zamyšlení, obohacuje o nové myšlenky , rozšiřuje slovní zásobu. Může tedy formulovat naše názory. Je na naší svobodné volbě, zda budeme číst, dívat se na televizi, být na počítači, nebo budeme s přáteli. Někoho uklidní hra na počítači, ale je zde škodlivý vliv PC, jiný dá přednost sportu. Je pravda, že literární díla se dají najít na internetu a můžeš je číst , když budeš sedět u počítače, ale není nad to sedět s otevřenou knihou ve vlaku, na louce atd.
A konečně při návštěvě někoho si prohlédni jeho knihovnu, tak se můžeš hodně dovědět o daném člověku.

ptáč

Čtu ze zvědavosti. Ze čtení se nedá posoudit kdo jaký je. Jsou ale někteří a těm bych jejich schopnosti věřil, kteří říkají: Řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, co čteš.

arygnoc

annas:

vaša otázka patrí medzi tie rečnícke, pretože odpoveď je známa:

platí to stále.

kniha učí a formuje človeka, čierno-biely názor na svet vytvára sám život.
kniha učí trpezlivosti, počítač deformuje nie iba vnímanie času, ale i osobnosť (život nie je „Game Over. Repeat Level?“).

ale nehovorím nič nového.

čítanie ale cibrí i gramatiku, písomný prejav človeka – ono iba to naučené nepomáha, treba si to precvičovať a práve to čítaním vnímané slovo núti mozog pamätať si jeho správny tvar (gramaticky i významovo).

osobne:
mám vždy rozčítané naraz tak 3–4 knihy (jedna v kúpeľni – milujem knihu a rochnenie vo vani, jedna na wc, jedna v spálni, jedna v taške – čakanie u lekára je dlhé, i let v lietadle, …), pár sa ich povaľuje po celom byte, najmä slovníky (žijem vo viacjazyčnom vzťahu – írčina/angličtina vs. čeština/sloven­čina), ale i mapy, knihy fotografií a tak, o kuchárkach ani nehovorím.

uznávam, že nie je toľko času na čítanie, ale keď som videl troch mušketierov v komikse – tak to by som vraždil.

petra15

ary
ty znas irstinu? Ja znam irsky jen „an drachet orga“---melo by to znamenat: na zlatem moste, souhlasi? Byla to nase zastavka tramvaje v Dublinu.

arygnoc

petra15

Ale prave ta veta „rekni mi, co ctes, a ja …“ musela byt za komunistu asi dost nebezpecna

podľa čoho tak súdite?
to ste zažila alebo iba počula?

len tak pre srandu, sadnite si do metra s originál nemeckým vydaním mein kampf, majte holú lebku, ocvokované boty a koženú bundu a uvidíte, ako to vlastne s tou slobodou je.

petra15

podle ceho tak soudim? No prece kdyz se nekomu treba ve skole omylem „vysypala“ tazka a „nekdo“ to videl, ze tam je nejaka kniha…:)

led

arygnoc,
len tak pre srandu, keď som túto knihu (mein kampf) čítala, aj keď som nemala ´holú lebku, ocvokované boty´ (koženú bundu áno), ako hovoríte so zaujatím som ju „študovala“ v mestskom autobuse, dobré je vedieť, o čom „druhá strana“ hovorí, akosi som tú jazdu prežila v zdraví. Alebo je to tým, že bola v češtine?

petra15
ťažko hovoriť s istotou o pravdivosti sprostredkovaných informáciách o dobe, ktorú sme nezažili. Ano, teraz je to moderné, za komunistov sme nemohli, bolo zle,… Ale ste si istá, že tak bolo naozaj? (toto nie je Riga s domami – pevnosťami). Je tu mnoho ľudí, ktorí by mohli hovoriť tak, či onak, podľa svojich skúseností. Ale kde je pravda?

annas

Přiznám se, že nevím, kde jsem to úsloví slyšela. Znám je už hodně dlouho. Nějak jsem je měla uložené v paměti a když jsem narazila na blog iDnes, kde jsem četla názor té dívky, připomněla jsem si je.

Ale máte pravdu, že za socialismu to byla věta nebezpečná. Dala se často zneužít. Třeba četba katechismu a náboženské literatury dělala z čtenáře nepřítele.

. Vzpomínám si, že do školní knihovny chodily kontroly, knihy tzv. zakázaných autorů se z knihovny vyřazovali a odváželi někam. Jenže u nás ve škole to kontroloři nedotáhli do konce, knihy neodvezli, ale jejich vyřazení potvrdili. Takže za nějaký rok toho knihovnice využila a známým knihy rozpůjčovala. V tomto případě lidská paměť zachránila spoustu knih.

Ale učila jsem jednu dívenku, kteou ovlivnila literatura o blahobytu v SSSR, nevěřila jiným informacím. Zpívala v souboru, který vystupoval v Itálii a v SSSR. Tehdy ztratila iluze. 🙂

petra15

Tyto pekna a platna uslovi jsou uz „starsi“. Pochazeji uz vesmes ze stareho Rima, a jsou „rezimy“ rady instrumentali­zovany.....
„Kazdemu to jeho“, „radosti k sile“(nem.:Kraft durch Freude---pochazi ale puv. z latiny), atd…

petra15

Drap
rekla bych, ze maturanti ze statnich skol – a to prevazne-jeste skutecne zadnou knihu necetli, ani povinnou cetbu, proc by se s tim meli trapit, kdyz muzou odevzdat hotove vysledky. A ze v zivote nic znat nebudou, je druha vec…:-)