hubickova

Platby zdravotního pojištění ze mzdy

Na zkrácený úvazek mám hrubou mzdu 4970kč.Sociální pojištění se strhlo 324kč a na zdravotní 633kč.Zdá se mi to dost – to zdravotní poj.No a teď za měsíc srpen mám hrubou mzdu 4977kč -základní plat 4518 a dva dny dovolené 459kč a zdravotní pojištění mi stouplo na 700kč.Sociální je zase 324kč.Proč mám tak hrozně vysoké zdravotní pojištění??I těch 633 kč se mi zdá poměrně dost peněz z tak malé mzdy…Ale třeba to tak má být,ale těch 700 mě tento měsíc dostalo…Poradí něk­do?

Odpovědi
Mapel

Je to správně. Sociální se platí z platu. Zdravotní je předepsáno minimum a pokud to procenta nesplní, tak ho musí plátce doplatit z výplaty. Proto u nízkých platů je sociální nižší než zdravotní.

Při nezaměstnanosti se neplatí sociální, ale musí se platit základní zdravotní. Proto ten paradox. Jakmile budeš brát minimální mzdu, tak se to srovná.

ivzez

Zdravotní pojištění se platí vždy alespoň ve výši odpovídající minimální mzdě.
Pokud nespadáte do některé z kategorií, ze které platí zdravotní pojištění (i)
stát, musí zaměstnavatel zdravotní pojištění dopočítat a strhnout ze mzdy.