Platba výživného

Bylo nám zvýšené výživné ale ještě nemáme rezsudek. Musíme platit už vyšší výživné nebo až po nabytí právní moci ? Chceme se
proti rozsudku odvolat. Děkuji Kanděrová

Odpovědi
člověk

od kdy máte platit,se dozvíte v rozsudku,jinak doporučuji platit hned,odvolání se táhne několik měsíců a špatně se doplácí,nehledě,že vám může při odvolání být výživné ještě nevýšeno,případné rozdíly po skutečném nabytí právní moci,si můžete s protistranou vyrovnat zápočtem

atriplex

Není důležíté, zda rozsudek máte či nikoliv. Důležité je:

  1. datum od kdy platit je uvnitř rozsudku či usnesení
  2. koukněte na poučení,kde je uvedeno, zda rozhodnutí má či nemá odkladný účinek. Pokud „má“ a vy si podáte odvolání, tak platit nemusíte a to do doby, než rozhodnutí nabyde právní moci. Pokud „nemá“ tak platit musíte. Pokud by pak rozhodnutí soudu vyhovělo vašemu odvolání, tak můžete požadovat vrácení výživného po matce dítěte, ale upozorňuji, že „spotřebované výživné se nevrací“.

Doporučuji si ihned obstarat rozhodnutí soudu, kde se všechno dočtete.

standa

Pokud soudní usnesení dosud nenabylo právní moci, tak jako kdyby neexistovalo *)

Vyčkejte až nabyde právní moci. Nehledě na to, že se hodláte sami odvolat…

*) rozsudky prvoinstačních soudů na 99% NEOBSAHUJÍ upozornění o vyloučení „odkladného účinku rozhodnutí“

aluška

Já osobně bych platila ihned… i bez nabytí právní moci … i když se budete odvolavat … nikdy nevite jak to dopadne… kdyby Vám soud nedal za pravdu museli by jste zpětně doplacet rozdíl mezi minulým a stávajícím vyživným .. a pokud Vám soud dá za pravdu můžete protistranně zaplatit o to míň… podle mě je lepší platit později míň než pak spoustu doplácet… naše soudy se táhnou ohromně dlouho…