Amefa

Platba sociálního pojištění a daňové přiznání při dohodě o provedení práce?

Dobrý den,

odešel jsem 14.9.2014 z e­vidence Úřadu práce a začal brigádně pracovat na Dohodu o provedení práce (od 15.09.2014 do 31.10.2014). Za kalendářní rok mohu odpracovat maximálně 300 hodin, hodinovou sazbu mám 50,60,–Kč. Vím že do 8 pracovních dnů musím kontaktovat svou zdravotní pojišťovnu o změně. Musím do pojišťovny zajít osobně nebo o změně stavu mohu informovat telefonicky či formou emailu? Vím že sociální pojištění si platit nemusím (ale bylo by dobré) ale zdravotní pojištění musím. Kladně mi byl na Úřadu práce zodpovězen pouze jeden dotaz, a to ten, že do konce září mám prý od státu hrazené zdravotní pojištění (když jsem ukončil evidenci k 14.9.2014). Chci se ujistit zda je tomu opravdu tak? Za říjen si tedy budu platit zdravotní pojištění sám. To by mělo činit zhruba 1080,–Kč. Dá se platit zmíněná částka složenkou či přímo na nějaký bankovní účet? K jakému datu musím nejpozději státu částku odvést? Četl jsem ještě o daňovém přiznání, vztahuje se i na mě?

Děkuji za jakoukoli reakci a přeji pěkný zbytek dne.

Odpovědi
ivzez

Zdravotní pojištění máte státem hrazeno
do konce evidence na ÚP, nikoliv za celé září.
Přesto za září nic doplácet nebudete.

Za říjen uhradíte 1.148 Kč (částka se zvýšila od 1. srpna 2013). Na zdravotní pojišťovnu zajděte osobně a pojištění za říjen uhraďte rovnou při hlášení změny.
Případně si na webu pojišťovny zjistěte bynkovní spojení a další potřebné údaje. Předpokládám, že by variabilním symbolem mělo být celé Vaše rodné číslo (bez lomítka), ale ověřte si to u své pojišťovny.
Datum nevím, ale odhaduji do 8 kalendářních dnů.

Pokud budete mít v průběhu roku příjmy jenom ze zaměstnání,
daňové přiznání podávat nemusíte.

Po skončení roku můžete posledního zaměstnavatele požádat
o provedení ročního zúčtování daně z příjmu. Žádost musí být
písemná, a spolu se žádostí byste musel doložit potvrzení o
zdanitelných příjmech od předchozích zaměstnavatelů. Vše byste
tomuto zaměstnavateli musel doručit do 15. 2. 2015.

Nevím, jaký bude Váš příjem z DPP, ale doporučuji
podepsat u zaměstnavatele prohlášení k dani z příjmu,
aby i z příjmu do 10.000 Kč měsíčně musel odvést
zálohovou daň.

  • ––

Doufám, že jsem na nic nezapomněla. Když tak se ptejte dál.
(Doplňte otázku nebo dole v diskuzi.)

Hlada

Termín je do 8. dne následujícího měsíce, t.j. za říjen do 8.11.