Placené omluvené volno na pohřeb

Zemřela mi babička,matka mé matky.Mám nárok na placené omluvené volno/tzv.paragraf/ a nebo si musím vzít dovolenou?Podo­týkám,že pohřeb je 100 km daleko od mého bydliště.Jsem zaměstnaná jen na zkrácený úvazek,ale to s tím asi nesouvisí.

Nejlepší odpověď
tom004

Pokud někomu zemře manžel/ka, druh/družka či dítě, má nárok na celkem 2 dny pracovního volna s náhradou mzdy a 1 další den bezprostředně na účast na pohřbu.

V případě úmrtí dalších rodinných příslušníků jako jsou rodiče, sourozenci, babička, dědeček, tchán/tchyně, švagr/švagrová či snacha nebo zeť je možné v práci nárokovat již jen 1 den k účasti na pohřbu. Další 1 den může uplatnit ten, kdo zařizuje pohřeb. (Tedy ten, kdo je jako objednavatel pohřbu uvedený v objednávce pohřbu u pohřební služby, může žádat celkem o 2 dny – jeden den na obstarání pohřbu a další den na účast na pohřbu. To nikdy nelze stihnout ve dvou dnech po sobě následujících.)

http://www.poh­reb.cz/clanky/?tex­t=3-kdo-ma-narok-na-placene-volno-pri-pohrbu