led

Písmená mladí poznajú, ale čítať nevedia?

„Hoci nie sú analfabeti, čítať knihy nevedia. Mladí ľudia uverili sloganu, že na všetko, čo v živote môžu potrebovať, im stačí web. Výsledkom je, že žiaci a študenti majú problém porozumieť zmyslu textu.
"Nevedia to a nie sú naučení nájsť si zaujímavé čítanie. Značnej časti mladých ľudí preto hrozí prepad medzi informačne chudobných,“ konštatuje metodička Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene Lenka Malovcová.
Ako to vyzerá s čítaním mladých, ukázal aj výskum, do ktorého sa zapojili regionálne knižnice po celom Slovensku. V rámci neho vyplnilo dotazníky viac ako 12 300 respon­dentov. Z nich takmer 50 percent vyhlásilo, že ich čítanie nebaví a viac než 36 percent má k nemu negatívny vzťah. Oveľa viac času trávia pred televízorom, s kamarátmi alebo na inernete. Ako dôvody, prečo nechodia do knižníc, najčastejšie uvádzajú, že nemajú chuť, čas ani záujem o knihy.
Celý článok si môžete prečítať v aktuálnom vydaní denníka Pravda, na webe po 15.00. "
http://servis­.pravda.sk/pda_ar­t.asp?cl=A120720­_193509_sk_do­mace_p29&o=sk_­spravy&obr=1

otázka: Prečo je tomu tak?
Doplňuji:
Prirodzene nemyslím len na mládež na Slovensku ale i v Českej republike i všeobecne.
Ak mi 25 ročný mladík povie, že za celý život prečítal 3 (slovom tri) knihy, je to pre mňa šokujúce.

Nejlepší odpověď
auluk

Není to zas taková pravda. Já například přečetla tolik knih, že už je ani nespočítám. Tedy momentálně čtu jen z důvodu povinné školní četby, ale v šesté třídě jsem četla pořád, a teď když půjdu do osmé třídy. a jen díky povinné školní četbě čtení začalo znova docela bavit.Záleží tedy jak na kom ale je pravda, že většinou knihy už skoro nikdo nečte, a poslední kdo knihy většinou čtou, jsou důchodci. Bylo by dobré vymyslet například nějaký program, že za přečtenou knihu odpovíte na dotazník, a pokud bude úplně správně tak dostanete body, a za určitý počet bodů si pak můžete vybrat nějakou odměnu nebo nějaký takový program, aby to motivovalo ke čtení.

Další odpovědi
Drap

Bohu žel.Nemyslím si že je to jen vývojem moderních technologií ale posunem celé společnosti. Vše se řeší velice rychle, téměř nad ničím se dlouze nepřemýšlí. Nám dříve narozeným se to zdá nepochopitelné, ale je to tak.
Již asi před dvaceti léty jeden můj podstatně mladší známý studoval poslední rok střední školy v USA. Po návratu když jsem s ním mluvil, tak vykládal jak spousta lidí , kteří tam končí střední školu, nejsou schopni plynule přečíst článek z novin a pokud ho přece přečtou, tak neví co se v něm píše. Další věcí bylo třeba že každý z nich používá několik kreditních karet, ale nedokáže vyplnit složenku na poště. Tenkrát jsem mu to moc nevěřil a nedokázal jsem to pochopit. A dnes už to tady máme taky.

anonym

Tak kde je pravda ? http://www.ces­katelevize.cz/ser­vices/teletex­t/picture.php?chan­nel=CT1&page=161

led

AD barbakan

Tak kde je pravda ?

anonym

led,jak si četla TTX,pokud si jej četla,tak s tím čtením nejsme nijak pozadu.

anonym

Jééé,teď jsem se koukal na můj odkaz a hle,už je tam jiná stránka TTX. Tak promiň,ale nic nemění na tom,že my,češi,sečtělí,což dokazuje i to,že pokud člověk musí pochopit ty bláboly českých zákonodárců,tak musí číst,číst…

led

takže chybička se vloudila
naozaj človek musí veľa prečítať (TTX), kým sa mu pôvodný článok vráti na obrazovku, ak sa vráti.
U knihy sa to nestane.
 :)