Avatar uživatele
Radovan M

Pískání elektromotoru

Co to spůsobuje a co se v elektromotoru přesně děje ?
Doplňuji:
Naopak je to spíše při vysokých otáčkách, začalo mi to dělat v RC modelu, nakocec to motor nějak nějak „nedal“ :-/ (Myslím že tam bylo přepětí regulátoru) ☹ Tak mě jen zajímalo co se děje :)

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 5080 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
GangstaHelper

Pokud mluvíme třeba o tramvaji nebo lokomotivě, tak zde nevydává pískavý zvuk motor, ale reostaty, které řídí výkon motoru. Co přesně to způsobuje nevím, ale je to ale charakteristický zvuk reostatu.

Pravda je, že motory při velmi nízkých otáčkách také vydávají pískavý zvuk.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Miroslavst

Taky to může být přidřené ložisko. Někdy, ale jen na nějakou dobu stačí trošku namazat.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Jakub

Já , sice Radovane nevím, jak je to u lokomotivy a tramvaje, ale střídavý , modelářský elektromotor je řízen elektronickým měničem, který pracuje v rozsahu určité frekvence a tím se řídí jeho otáčky. Protože otáčivá část elektromotoru (buďto plášť nebo kotva podle druhu)obsahuje řadu cívek a ty jsou napájeny tímto střídavým napětím o určité frekvenci dané měničem , vzniká zvukový efekt, který ty slyšíš jako pískot. Zvuk je slyšet jen v určitém rozsahu otáček, pak zaniká, protože ho lidské ucho přestane vnímat.Jestli je to dáno kvalitou motoru, nevím. Já mám stříďáky od AXI, RAY, XM Dualsky a TR a všechny mi pískají.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek