Avatar uživatele
Lorrien

Píšete čárky nad samohláskami zprava doleva nebo zleva doprava??

Přistihla jsem se, že je většinou píši zleva doprava, což je očividně špatně. Nebo je to jedno?? U mé profesorky informatiky jsem viděla i vodorovnou čárku (takovou, jaká se používá v latinských studijních textech). Jak je píšete Vy??
Doplňuji:
Promiňte, zase jsem to popletla, myslím jako zrcadlově obráceně – že čárku nepíši zdola nahoru po směru psaní (čili doprava), ale shora dolů proti směru (což znamená, že bod, kde čárka začíná, se nachází vlevo a odtud jedu propiskou doprava dolů). ;) Jestli jsem Vás tímto popletla ještě víc, tak se ještě jednou omlouvám :/

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? anonym před 4241 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lucijej

Po každé je píši jinak. (Záleží na stylu - psací/tiskací)

Háček píšu zleva doprava, ale čárku zprava doleva (od shora dolů).

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Po každé je píši jinak. (Záleží na stylu - psací/tiskací)

Doplňuji:
Vlastně ani nevím – nikdy jsem nad tím nepřemýšlela.

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
quentos

Zleva doprava.

Váš styl bude dělat problém jen tehdy, pokud budete psát francouzsky – jestli jsem to dobře pochopil, píšete vlastně francouzský accent grave http://en.wiki­pedia.org/wiki/Gra­ve_accent
Doplňuji:
jinak ta čárka vypadá ve výsledku normálně jako každá jiná česká čárka nad písmenem, takže je to asi ve Vašem chápání zprava doleva. Tož jsem to hlasování asi zvoral.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Lizart121

Zleva doprava.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
terry

S chápáním otázky jsem na tom stejně jako manon.
Zkus se nad zadáním zamyslet a když tě něco rozumného napadne, tuto otázku smaž a polož tu lepší variantu znovu.
Pro mně by stačilo napsat jestli se čárka píše shora dolů nebo ze spoda nahoru. Popř. jestli je sklon čárky po směru písma, čli doprava nahoru, nebo proti směru či vodorovně.
Nebo jestli někdo má písmo nakloněné doleva a čárky mají stejný nebo opačný směr,

před 4241 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

Když už jsme u těch čárek, píšete je hned po napsání písmene, nad které patří nebo až po dopsání celého slova nad všechna písmena, kde mají čárky být?

před 4241 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Lucijej

Hned, pro každé písmeno zvlášť.

před 4241 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

Lucijej: Taky tak

před 4241 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

Když už jsme u těch čárek, píšete je hned po napsání písmene, nad které patří nebo až po dopsání celého slova nad všechna písmena, kde mají čárky být?

před 4241 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
manon

Ani páté přečtení mi nepomohlo pochopit, Lorrien, jak že to vlastně tu čárku píšeš :) Dokonce jsem mírně ztratila orientaci a začínám pochybovat, zda vím, kde je vpravo a kde vlevo. Jsi pravák nebo levák?

před 4241 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek